Z udostępnionej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziesięciodniowej numerycznej prognozy pogody możemy poznać bardziej szczegółowe dane na temat spodziewanych warunków 11 listopada. Wygląda na to, że będzie to chłodny, deszczowy dzień.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz – co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Jaka pogoda na 11 listopada? Święto Niepodległości skąpane w deszczu

Według modelu pogodowego ECMWF temperatury w ciągu dnia nie będą imponujące. Na południu kraju można się spodziewać 3-4 stopni Celsjusza, a w centrum i na zachodzie od 5 do 6 stopni. Najcieplej tego dnia ma być na północy i północnym wschodzie, jednak nie więcej niż 7-8 st. C.

Według prognoz IMGW 11 listopada najchłodniej ma być w południowej części kraju, gdzie termometry w ciągu dnia pokażą około 3 stopnie Celsjusza/IMGW

Jeszcze mniej zachęcająco wyglądają prognozy dotyczące opadów. Wiele wskazuje na to, że już dzień wcześniej – w niedzielę – zacznie padać w praktycznie całym kraju. Będzie to raczej słaby, przelotny deszcz. Takiej samej aury powinniśmy się spodziewać również 11 listopada.

Będzie to deszczowy, nieprzyjemny dzień z przelotnymi, słabymi opadami we wszystkich województwach. Powinniśmy się więc przygotować na nieprzyjemną wersję jesieni.

Wygląda na to, że 11 listopada w całej Polsce trzeba będzie liczyć się z nieprzyjemnym, przelotnym deszczem

Wygląda na to, że 11 listopada w całej Polsce trzeba będzie liczyć się z nieprzyjemnym, przelotnym deszczem/IMGW

Chociaż wstępne prognozy na 11 listopada raczej nie wyglądają zachęcająco, to być może cały miesiąc okaże się mniej nieprzyjemny.

Prognoza długoterminowa na listopad 2024: Ciepło i sucho

Według najnowszej prognozy długoterminowej IMGW cały listopad może się okazać cieplejszy niż zazwyczaj. Udostępniony przez synoptyków model CFS wskazuje, że średnia temperatura w większości kraju może być wyższa o 0,5 do 1 stopnia od średniej wieloletniej.

Jedynie na południu Polski temperatury mogą być zbliżone do średniej z lat 1991-2020 i okazać się typowe dla tego jesiennego miesiąca.

Może to być również zapowiedź cieplejszych kolejnych, zimowych miesięcy. Temperatury powyżej średniej w przeważającej części kraju być może zanotujemy tez w grudniu, styczniu i lutym.

Wiele wskazuje na to, że listopad ogólnie będzie nie tylko cieplejszy, lecz również bardziej suchy niż zwykle. Według tego samego modelu pogodowego w przedostatnim miesiącu 2024 roku suma opadów w zdecydowanej większości Polski może być niższa od średniej o około 5 mm. Jedynie na północy kraju suma opadów ma być typowa dla tego okresu.

Listopad ma być dosyć suchym miesiącem w większości kraju. Suma opadów będzie niższa od średniej wieloletniej/IMGW/

Trzeba pamiętać, że prognoza długoterminowa jest obarczona dużym ryzykiem błędu, a jej sprawdzalność jest niska. Pomimo wykorzystania najnowszej technologii wciąż prognozowanie warunków na tak odległy termin jest bardzo trudne. Dlatego też warto na bieżąco śledzić nowe prognozy pogody.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version