Najwyższa Izba Kontroli od dłuższego czasu przygląda się działalności TVP, czego efektem są kolejne raporty. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami związanymi z działalnością serwisu młodzieżowego SwipeTo NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zobacz wideo
Tusk po spotkaniu z Dudą i Bidenem. „Imponująca jedność poglądów”

NIK składa zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o młodzieżowy serwis TVP

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli, zawiadomienie dotyczy „podejrzenia popełnienia przestępstwa przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą spółki Telewizja Polska SA poprzez niedopełnienie przez te osoby ciążących na nich obowiązków związanych z projektem utworzenia serwisu internetowego i aplikacji SwipeTo”. Obowiązki te związane miały być między innymi z potwierdzaniem wykonania przedmiotów i rozliczaniem umów dotyczących młodzieżowego serwisu TVP i jego aplikacji. Zdaniem NIK zaniechania te mogły kosztować spółkę nawet 21,6 mld złotych. Za wyrządzenie tak dużej szkody majątkowej może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Kosztowny projekt starej TVP upadł. Pochłonął 35 mln złotych

Serwis SwipeTo został uruchomiony jesienią 2022 roku. Zamieszczano w nim treści skierowane do młodzieży, takie jak teksty o sporcie, muzyce, grach, czy szeroko pojętej popkulturze, a także podcasty i materiały wideo. Mimo współpracy z influencerami, którzy mieli przyciągnąć młodych użytkowników, serwis od początku nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Według danych Similarweb publikowanych przez Wirtualnemedia w lutym 2023 roku strona zanotowała jedynie 67,7 tys. odsłon. 

W październiku ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym poinformowano, ze jeszcze przed uruchomieniem SwipeTo nie przeprowadzono badań i analiz dotyczących działalności witryny. – Brak określenia celów jakościowych i ilościowych przez Pełnomocnika Zarządu powołanego w celu opracowania elementarnych zasad funkcjonowania serwisu był działaniem niezgodnym z odpowiednią uchwałą Zarządu Spółki i nierzetelnym – oceniono.

Izba Kontroli zaznaczyła również, że Ośrodek Kanałów i Serwisów Internetowych TVP podpisał cztery umowy na tworzenie „aktywnej społeczności użytkowników serwisu społecznościowego Facebook, publikowanie treści na koncie redakcji SwipeTo”. Pomimo że na ten cel wydano 75 tys. złotych, na profilu zamieszczono wyłącznie dwa wpisy. Ostatecznie SwipeTo usunięto z internetu. Aktualnie dotychczasowy adres witryny przekierowuje do platformy TVP VOD. Według Daniela Gorgosza, który od 2023 roku pełni funkcję likwidatora Telewizji Polskiej koszt przygotowania i redagowania serwisu wyniósł łącznie 35 mln złotych. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version