Na stronie rządowej wskazano, że ograniczenia mają na celu uniknięcie „przeciążenia” możliwości gmin i utrzymanie wysokiego poziomu świadczeń. „Ponad połowa ukraińskich uchodźców przybywających do krajów skandynawskich szuka ochrony w Norwegii” – podano.

Norwegia ogranicza świadczenia dla Ukraińców. „Musimy mieć kontrolę nad imigracją i integracją”

– Silnie wspieramy Ukrainę. Oferujemy tutaj pomoc, przyjmując uchodźców, jednocześnie przekazując fundusze i sprzęt wojskowy do Ukrainy – podkreśliła Tonje Brenna, minister pracy i spraw społecznych Norwegii. – Wciąż musimy mieć kontrolę nad imigracją i integracją – dodała.

Jak przypominano, zimą rząd Norwegii już wprowadził pierwsze zmiany, ale w związku z tym, że liczba osób przybywających do kraju pozostaje wysoka „proponowane są dalsze ograniczenia„. „Jednym z celów jest zbliżenie poziomu świadczeń do poziomu obowiązującego w innych krajach skandynawskich” – wyjaśniono.

Zapowiedziano, że ze wsparcia nie będą mogły skorzystać m.in. osoby, które przeniosą się z ośrodków azylowych do mieszkań prywatnych. Nowi uchodźcy, którzy przyjadą ze zwierzętami, nie będą mogli zostać w ośrodkach azylowych. Co więcej, otrzymanie świadczeń podstawowych i zasiłków będzie wypłacane na podstawie długości pobytu, obecnie podobnych wymogów nie było. 

Ukraińcy na rynku pracy. Norwegia wskazała czego oczekuje 

Zmiany mają objąć także kwestie związane z zatrudnianiem. Rząd oczekuje, że więcej osób przyjeżdżających z Ukrainy szybko nauczy się języka, podejmie pracę i będzie w stanie się utrzymać. 

– Wiemy, że Ukraińcy chcą pracować i utrzymywać się, że są otwarci na miejsca pracy, które niekoniecznie odpowiadają ich kwalifikacjom – wskazała minister pracy i spraw społecznych. 

W grudniu norweski rząd zadecydował o pierwszym zaostrzeniu przepisów migracyjnych dla Ukraińców. Pojawiły się wtedy zapisy m.in. odnośnie do podróży z Norwegii do Ukrainy i z powrotem. – Jeśli Ukraińcy podróżują między Norwegią w tę i z powrotem oznacza to, że nie potrzebują już ochrony – oceniała minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl.

Co więcej, zmieniono sposób naliczania zasiłku na dziecko, a także wskazano, że Ukraińcy będą mogli otrzymać pobyt stały po spędzeniu pięciu lat w kraju. 

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę do Norwegii przybyło ok 70 tys. obywateli Ukrainy. Tylko w trzecim kwartale ub. roku przyjechało tam łącznie tyle osób, co do pozostałych krajów skandynawskich. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version