Piątkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się kilka minut po godz. 9. Pierwszym punktem wznowionych obrad było złożenia ślubowania poselskiego przez Magdalenę Łośko, polityk Koalicji Obywatelskiej. 

Po wypowiedzeniu: „Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg”, Łośko została oficjalnie zaprzysiężona. Marszałek Szymon Hołownia zaprosił nową posłankę PO oraz posłankę Annę Baluch (PiS), która zastąpiła w grudniu Artura Sobonia, „na kurtuazyjną kawę”.

Informacja o zmianach w ławach Koalicji Obywatelskiej pojawiła się na początku roku – 4 stycznia Krzysztof Brejza przekazał, że po 16 latach pracy w polskim Sejmie obejmuje mandat w Parlamencie Europejskim. Bydgoski poseł zastąpił tam Radosława Sikorskiego, który został ministrem spraw zagranicznych w rządzie premiera Donalda Tuska.

Nowa posłanka Magdalena Łośko. Wcześniej pracowała w komisji ochrony środowiska

Pochodząca z Inowrocławia posłanka pracowała już w Sejmie IX kadencji – w 2019 roku uzyskała mandat w bydgoskim okręgu wyborczym. Działaczka Platformy Obywatelskiej przewodniczyła też miejskim strukturom partii, od 2008 roku zajmowała stanowisko dyrektora biura poselskiego Krzysztofa Brejzy. W 2010 roku została wybrana na radną miejską w Inowrocławiu, w 2014 i 2018 uzyskiwała reelekcję, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Inowrocławia. Łośko jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w 2021 ukończyła również studia podyplomowe z administracji i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 

Jeszcze przed ślubowaniem w rozmowie z mediami mówiła, że chciałaby uczestniczyć w pracach komisji ochrony środowiska. – W tej komisji pracowałam i też wielokrotnie pisałam interpelacje oraz interweniowałam w sprawach na rzecz środowiska – mówiła. 

W poprzedniej kadencji Sejmu Łośko zasiadała w komisjach: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a także polityki senioralnej; edukacji, nauki i młodzieży.

W przypadku wygaśnięcia lub oddania mandatu poselskiego marszałek Sejmu zawiadamia, na podstawie informacji Państwowej Komisji Wyborczej, kolejną osobę z tej samej listy kandydatów, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów w danym okręgu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version