Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się 18 maja, a jeśli wówczas nie zostanie wyłoniony następca Andrzeja Dudy, to 1 czerwca zostanie przeprowadzona druga tura. W najnowszym sondażu, który dla RMF FM przeprowadziła firma badawcza Opinia24, sprawdzono, który z polityków na największe szanse na ostateczny triumf.
Nowy sondaż prezydencki. Trzaskowski na czele stawki, ale jego poparcie zmalało
W badaniu prowadzi Rafał Trzaskowski, na którego planuje głosować 29,8 proc. respondentów. Co ciekawe, poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej spadło w porównaniu z badaniem, które zrealizowała ta sama pracownia w grudniu. Miesiąc temu Trzaskowski osiągnął wynik 38,6 proc.
Na drugiej pozycji znajduje się Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS, który uzyskał 22,6 proc. głosów (23,3 proc. w grudniowym sondażu). Na najniższym stopniu podium znajduje się Sławomir Mentzen z wynikiem 13,3 proc. (10,7 proc. w ubiegłym miesiącu). Na kolejnych pozycjach plasują się: Szymon Hołownia – 7,2 proc. (7,4 proc. w grudniu), Magdalena Biejat – 3,9 proc. (w sondażu z grudnia 2024 r. nie pojawiło się jej nazwisko, a na „kandydata/kandydatkę Lewicy” chęć oddania głosu wyraziło 2,6 proc. ankietowanych).
Na dalszych miejscach znajdują się: Marek Jakubiak (1,4 proc.), Piotr Szumlewicz (1 proc.), Marek Woch (0,5 proc.) oraz Adrian Zandberg (0,4 proc.; w czasie kiedy był przeprowadzany sondaż lider Razem nie był jeszcze oficjalnie przedstawiony jako kandydat). 4,6 proc. ankietowanych zamierza głosować na innego kandydata, a ponad 15 proc. nie wie, kogo wskazać.
Wybory prezydenckie 2025. Jaka będzie frekwencja?
W przeprowadzonym w ubiegłym tygodniu sondażu dla „Wprost” zapytaliśmy, jak wysoka byłaby frekwencja. Na pytanie, czy zamierzasz wziąć udział w wyborach prezydenckich w 2025 r., 64,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 19,4 proc. „raczej tak”, co łącznie daje 83,9 proc. pozytywnych wskazań.
Z czynnego prawa wyborczego nie zamierza skorzystać 6,3 proc. respondentów, w tym 3,2 proc. – zdecydowanie wyklucza taką możliwość, a 3,1 proc. – raczej jej nie dostrzega. 9,8 proc. ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.