Badacze odwiedzili jaskinię Taforalt. To jeden z największych cmentarzy w Afryce Północnej – miejsce spoczynku ludzi sprzed nawet 15 tys. lat. Postanowili dowiedzieć się, jaką dietę stosowali nasi dalecy przodkowie.

Do badań posłużyły szczątki iberomaurusów, którzy charakteryzowali się łowiecko-zbierackim stylem życia. Zamieszkiwali ten teren jeszcze przed rozwojem rolnictwa. 

Maroko. Wiemy, co jedli starożytni

Eksperci postanowili skorzystać z doskonale zachowanych zębów i przeanalizowali izotopy w nich zawarte. Twórcy badania dokładnie przyjrzeli się składowi chemicznemu, co pozwoliło wyciągnąć wnioski. 

Gromadzące się na zębach elementy pożywienia zostały zidentyfikowane i dopasowane do konkretnego pokarmu. W ten sposób okazało się, że ówcześnie żyjący ludzie żywili się głównie roślinami należącymi do gatunków śródziemnomorskich. 

Przyjętą tezę potwierdziły szczątki znalezione na stanowiskach: żołędzi, orzeszków piniowych czy dzikich roślin strączkowych. Co więcej, okazuje się, że podobną dietę stosowano u małych dzieci. W ich zębach odkryto podobne stężenie izotopów roślinnych.

Przełomowe badania. Przeczą powszechnej opinii

Badania przeczą powszechnej opinii, że starożytni przed wynalezieniem rolnictwa żywili się głównie mięsem. 

Iberomaurusowie przechodzili w kierunku mniejszej zależności od mięsa, jedząc rośliny. Jednak eksperci nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego. 

Jedna z hipotez zakłada bogactwo roślin jadalnych na zamieszkiwanym przez nich obszarze, toteż ich zbieranie i spożywanie stało się normą.

Źródło: „The Miami Herald”

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!   

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version