Jak podkreśliła we wtorkowym komunikacie Agencja Zdrowia Publicznego, regionalne służby epidemiologiczne badają przyczynę wzrostu zachorowań, gdyż na razie nie jest ona znana. Na podstawie wywiadu epidemiologicznego ustalono, że do zakażeń doszło w Szwecji, a infekcja dotknęła głównie mężczyzn współżyjącymi z mężczyznami.

„Zalecamy, tak jak poprzednio, zaszczepienie się osobom będącym w grupie ryzyka. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy obserwujemy rozprzestrzenianie się infekcji” – zaapelował zastępca głównego epidemiologa kraju Erik Sturegard, cytowany przez Fohm.

Dotychczas w Szwecji potwierdzono ponad 200 przypadków zachorowań na małpią ospę, ale miały one miejsce przede wszystkim w 2022 roku, gdy choroba rozprzestrzeniła się w Europie. Od tego czasu 2,8 tys. Szwedów zaszczepiło się przeciwko tej infekcji.

Małpia ospa w Europie

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. W Europie o małpiej ospie głośniej zrobiło się w 2018 roku po potwierdzeniu zachorowań na terenie Wielkiej Brytanii. 

W 2022 roku wielu chorych zaraziło się od nosicieli na kontynencie i ten fakt najbardziej niepokoił epidemiologów. Do tej pory prawie wszystkie przypadki w Europie stwierdzano u osób powracających z Afryki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 maja 2023 roku ogłosiła, że małpia ospa nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia. 

Małpia ospa – objawy

Pierwsze objawy małpiej ospy nie różnią się od wielu innych zakażeń, co znacznie utrudnia prawidłową diagnozę. W początkowej fazie pojawia się ogólne osłabienie, bóle głowy i mięśni, a także dość wysoka gorączka (powyżej 38,5 stopni). Wyraźnie powiększone są też węzły chłonne. 

Charakterystyczna wysypka zaczyna rozwijać się na skórze w ciągu 72 godzin od wystąpienia pierwszych dolegliwości. Na początku przybiera postać płaskich plam, które z czasem wypełniają się płynem. Zazwyczaj najszybciej można je zauważyć na twarzy i w jamie ustnej.

Zmiany swędzą i utrzymują się na skórze około 10 dni, zanim wyschną i odpadną, a na ich miejscu zacznie pojawiać się nowy naskórek. Po wysypce zostają blizny, szczególnie jeżeli przekłujemy lub rozdrapiemy pęcherze.

Według danych WHO choroba trwa zwykle od 2 do czterech tygodni, a pierwsze symptomy pojawiają się w ciągu trzech tygodni od kontaktu z nosicielem wirusa. Wśród ludzi małpia ospa przenosi się drogą płciową oraz poprzez kontakt z płynami ustrojowymi lub skórą zakażonego, który zaraża. 

Rzadziej dochodzi do zakażenia drogą kropelkową, ale nie można wykluczyć zarażenia tylko podczas przebywania w tym samym pomieszczeniu, co chory.

Małpia ospa w Polsce

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce odnotowano 10 czerwca 2022 roku w Warszawie, a drugi we Wrocławiu. Do końca lipca było ich już ponad 80. Szczególnie w Poznaniu pierwszy kontakt z wirusem MPXV był wyjątkowo intensywny – w podobnym czasie stwierdzono go u aż czworga pacjentów. 

Co ciekawe, tylko dwóch podróżowało razem. Do marca 2023 na terenie kraju chorowało 215 osób, z czego zaledwie dwa przypadki były w tym roku – jeden w styczniu, drugi w lutym. 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version