W powiecie Neixiang w prowincji Henan w Chinach znajduje się nietypowe osiedle. „Inteligentne obiekty hodowli trzody chlewnej”, bo tak określa je gigant mięsny Muyuan Group, hodują i przerabiają na mięso ok. 1,7 mln świń (podsumowanie 2024 r.).

Inteligentne osiedle produkujące paszę i mięso

Yuan Hebin, zastępca dyrektora generalnego Muyuan Group, powiedział dziennikowi China Daily, że kompleks Neixiang Muyuan to „największa i najbardziej zaawansowana technologicznie, inteligentna ferma trzody chlewnej” w Chinach.

Na powierzchni ok. 187 ha są hodowane setki tysięcy świń. W każdej chlewni zamontowano system filtracji powietrza, który ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. „Jakość powietrza wewnątrz jest zbliżona do tej na oddziale intensywnej terapii” – podaje firma Muyuan Group.

Na „osiedlu wieprzowiny” znajduje się też rzeźnia i fabryka pasz, produkująca rocznie ok. 720 tys. ton karmy dla zwierząt. Jedzenie jest transportowane do chlewni poprzez inteligentną sieć rurociągów. Świnie do uboju są dowożone przez autonomiczne pojazdy. Wszystko to odbywa się na terenie 21 sześciopiętrowych budynków.

Chińczycy stawiają na inteligentną hodowlę świńWang Gang/China News Service/VCGGetty Images

Firma utrzymuje, że obiekt dzięki inteligentnym systemom kontroli pozwala na dużo łatwiejszą i wydajniejszą produkcję wysokiej jakości mięsa niż w przypadku standardowych hodowli.

„W porównaniu do tradycyjnych parterowych chlewni, ten obiekt zwiększa wskaźnik wykorzystania terenu ponad 4-krotnie” – powiedział Yuan Hebin chińskim mediom. Odchody świń są fermentowane, a następnie przetwarzane na organiczny nawóz, który jest bezpłatnie wykładany na tysiącach hektarów pól znajdujących się w okolicy.

„To zrównoważone podejście nie tylko rozwiązuje problemy zanieczyszczenia środowiska, ale także pomaga rolnikom obniżyć koszty nawozów” – mówi dyrektor firmy Longfei Zhang.

Chińskie fermy są dezynfekowane przez roboty0mpc0sg9_tva81tnvd5aGetty Images

Przemysłowa hodowla wieprzowiny według Chin

W 2018 r. w Chinach powstało kilka wielopiętrowych budynków przeznaczonych do hodowli świń.

Wielopiętrowe „hotele” znajdują się m.in. na farmie Guangxi Yangxiang w Yaji Mountain Forest Park w prowincji Guangxi. Budynki wyglądają niemal identycznie jak bloki mieszkalne, ale służą do hodowli i uboju zwierząt.

Osiedla i wieżowce dla świń w Chinach są budowane, aby efektywniej wykorzystywać grunty. Taka forma hodowli rodzi jednak pytania co do etykiChina News Service / ContributorGetty Images

Taka forma chowu świń została wprowadzona ze względu na niższe koszty związane z zakupem gruntów – twierdziła firma Guangxi Yangxiang.

Na fermie, według szacunków firmy, rodzi się rocznie ok. 850 tys. prosiąt. W sumie na gigantycznej fermie w wieżowcu jest hodowane ok. 1,2 mln świń rocznie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version