Impreza, którą Ilan Sor nazwał, „zjednoczeniem sił opozycyjnych”, odbyła się w niedzielę w moskiewskim hotelu. W jej trakcie zapowiadano, że to „w centrum Moskwy, zostanie napisana historia Mołdawii”. Przedstawiciele sił prorosyjskich są m.in. przekonani, że „bezmyślna eurointegracja Mołdawii będzie mieć katastrofalne skutki” – relacjonują mołdawskie media. 

Przebywający poza granicami kraju Ilan Sor znajduje się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. W Mołdawii polityk jest skazany na 15 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy i oszustwa finansowe.

Mołdawia. Oligarcha Ilan Sor zakłada prorosyjski blok

Oprócz Sora, w moskiewskim wydarzeniu uczestniczyła m.in. prorosyjska baszkanka autonomicznej Gagauzji (regionu Mołdawii) Evghenia Gutul oraz mołdawska deputowana Marina Tauber, również znana z prorosyjskich sympatii. 

Nowy projekt polityczny nazywać się ma Victorie, a po rosyjsku Pobieda, czyli zwycięstwo.

Wielu ekspertów, zajmujących się Mołdawią, spodziewa się w najbliższych miesiącach próby konsolidacji sił prorosyjskich w tym kraju przed jesiennymi wyborami prezydenckimi oraz przyszłorocznymi – do parlamentu. Celem Moskwy jest, według władz w Kiszyniowie, zdestabilizowanie kraju i obalenie prozachodnich władz, chcących wprowadzić kraj do UE.

Mołdawia. Ilan Sor ma grać pierwsze skrzypce

Ilan Sor będzie, według analityków, grać główne skrzypce w tych procesach – oligarcha już wcześniej wykazał swoją „skuteczność”, sięgając po nielegalne działania, manipulacje, przekupywanie polityków i wyborców. 

Evghenii Gutul, która w ostatnim czasie zaktywizowała się na scenie politycznej, analitycy wróżą możliwą rolę „liderki” sił prorosyjskich. 

Eksperci nie wykluczają, że do prorosyjskiego frontu Sora w Mołdawii (pod naciskiem Moskwy) dołączą z czasem socjaliści i komuniści, którzy – pomimo prorosyjskiego stanowiska – zachowywali dotychczas „bezpieczną odległość” wobec Ilana Sora i jego projektów.

Prorosyjska partia żąda unieważnienia wyborów

To pokłosie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją ograniczenia, które bezpośrednio dotknęły ugrupowanie.

26 marca organ orzekł, że zmiany dokonane w ordynacji wyborczej, które ograniczyły możliwości startu kandydatów zdelegalizowanej partii Sor były niezgodne z konstytucją Mołdawii.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version