Poznaliśmy nagrodzonych w plebiscycie O!Lśnienia — Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Wyniki głosowania zostały ogłoszone podczas uroczystości wręczenia nagród w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa.
O wynikach zadecydowali internauci, którzy głosowali w siedmiu kategoriach: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial.
Nagrodę główną O!Lśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. zł, i największą liczbę głosów internautów otrzymali Martyna Byczkowska, Michał Sikorski i Bartłomiej Topa, którzy jednocześnie zostali wyróżnieni w kategorii Serial za „1670”.
Agnieszka Holland wraz z zespołem odpowiedzialnym za „Zieloną granicę” może cieszyć się z tytułu O!Lśnienia w kategorii Film. Jak podkreślono podczas gali, „za wstrząsający społeczny manifest ujawniający dramatyczną cenę politycznej kampanii strachu”.
Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Kuciel-Frydryszak za książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. „Za lekturę oddającą głos pokoleniom kobiet wykluczonych i zagłuszonych, bez którego trudno zrozumieć współczesną Polskę” — napisano w uzasadnieniu.
Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę „Obraz Złotego Wieku”. „Za ekspozycję prezentującą potęgę kulturalną i naukową Polski pod panowaniem ostatnich Jagiellonów. Kuratorzy sprowadzili ponad 400 obiektów z Polski i z zagranicy, uwzględniając wpływy różnych kultur i obrządków funkcjonujących w Polsce XVI w.” — zaznaczono.
W kategorii Serial nagrodzono Martynę Byczkowską, Michała Sikorskiego i Bartłomieja Topę za serial „1670”. Doceniono ich za „ostry jak brzytwa historyczny serial komediowy z kapitalnymi aktorskimi kreacjami, który obnaża nasze narodowe wady i wchodzi w dialog ze współczesnością”.
Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał natomiast Lech Janerka za płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu” — pozbawiony kompromisów, wielki powrót po latach, który udowadnia, że autor jest kimś więcej niż tylko, jak to sam kiedyś żartobliwie określił, „świętą krową polskiego rocka”.
W kategorii Muzyka Klasyczna, opera, jazz zostali nagrodzeni L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra za muzykę do filmu „Chłopi” — jak zaakcentowano — współtworzącą dramaturgię opowieści, zanurzoną w tradycji i jednocześnie nowoczesną w brzmieniu.
W kategorii Teatr wyróżnienie zdobył Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. W uzasadnieniu zaznaczono: „Za autobiograficzny spektakl o prawie do godnego umierania odzierający śmierć z fałszywych upiększeń i stwarzający przestrzeń dla zagłuszanych męskich emocji”.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii plebiscytu otrzymują 10 tys. zł.
Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie. Właściciele jednej z najważniejszych polskich galerii sztuki zdecydowali się przekazać znaczącą część swojej gromadzonej przez lata prywatnej kolekcji dwóm krakowskim instytucjom: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie.
Specjalna nagroda „Vogue Polska” powędrowała do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.