Pająki to fascynująca grupa zwierząt – mówiła w wywiadzie dla Interii prof. Marzena Stańska, specjalistka od pająków. – Niestety ten pierwotny lęk, który w nas jest zakorzeniony przed tym, co jest nieznane, tajemnicze, czego nie możemy zaobserwować gołym okiem, powoduje, że niestety wiele osób boi się pająków – dodała arachnolog.

Pająki mają interesującą biologię, złożone zachowania godowe i niezwykle skomplikowane strategie polowania. A to dla ludzi powinno być ważne – pająki domowe zjadają bowiem insekty, z którymi wolelibyśmy nie mieć do czynienia.

Obecność pająka w domu, piwnicy, czy na strychu oznacza też zachowanie odpowiednich warunków środowiskowych. Ponadto pająkom od wieków przypisuje się zróżnicowaną symbolikę. Ich obecność jest do dziś według wielu odzwierciedleniem dobrobytu i wróży domowi wolność od chorób.

Pająków żyjących w naszych domach nie powinniśmy się bać. One zresztą unikają naszego towarzystwa, dlatego wcale nie widujemy ich tak często. Warto jednak znać gatunki, które szukają schronienia przed zimą.

  • Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides). Jego nazwa jest naprawdę enigmatyczna. Nasosznik charakteryzuje się tym, że występuje prawie wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Ten nieszkodliwy pająk bywa praktycznie biały, ale i brązowy, ma długie i cienkie odnóża. 
  • Kosarz pospolity (Phalangium opilio) występuje na wielu kontynentach. Można go znaleźć zarówno w przyrodzie, jak i w pobliżu człowieka. Częściej wybiera dziury i szczeliny w ścianach niż widoczne dla nas miejsca. W Polsce występują aż co najmniej 42 gatunki kosarzy. Najpospolitszym przedstawicielem tych stawonogów jest właśnie kosarz zwyczajny.
  • Kątnik domowy. Kątnik domowy (Tegenaria domestica) to pająk z rodziny lejkowcowatych. W Polsce wyróżnia się jego dwa główne gatunki: kątnik domowy większy (Eratigena atrica) i kątnik domowy mniejszy (Eratigena agrestis). Mimo że kątnik domowy preferuje środowiska zamieszkiwane przez ludzi, tak naprawdę boi się ich obecności. Zdecydowanie stara się unikać spotkania z człowiekiem i wszelkie działania wokół niego powodują stres. Kątnik może ze strachu schować się też w wannie i umywalce.
  • Sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox). Ten wyjątkowy pająk występuje w przyrodzie, ale często można go znaleźć również w piwnicach i starych budynkach gospodarczych. Co ciekawe, sidlisz jako jeden z niewielu gatunków pająków wykazuje zachowania społeczne. Sidlisz piwniczny jest także jednym z największych przedstawicieli rodziny sidliszowatych (Amaurobiidae) oraz jednym z większych pająków występujących w Europie. Sidlisze nie żyją zazwyczaj długo. W piwnicy mogą przetrwać około dwóch lat, czyli dwie zimy.
  • Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus).  Choć nazwa wskazuje, że krzyżaki mieszkają w ogrodach, zdarza się, że zamieszkują również budynki. Samica tego znanego w Polsce pająka składa jaja na jesień. Po złożeniu jaj niestety z reguły ginie od mrozu na początku zimy. Na wiosnę zaś wykluwają się młode pająki.
  • Kołosz szczelinowy (Nuctenea umbratica). Tego pająka będzie trudno spotkać, ale to nie niemożliwe. Mieszka on raczej w ścianach i szczelinach budynków i rzadko pojawia się w domach.

Wszystkie zdjęcia pająków są wykonane w zbliżeniu. W rzeczywistości to malutkie stworzenia.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version