Po poniedziałkowym spotkaniu Franciszka z kardynałem Pietro Parolinem w Poliklinice Gemelli Watykan opublikował listę zatwierdzonych przez niego dekretów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wśród nich znalazł się dekret o heroiczności cnót Kunegundy Siwiec (1876 – 1955) – świeckiej zakonnicy, tercjarki karmelitańskiej i mistyczki.

Watykan: Krok bliżej do beatyfikacji Kunegundy Siwiec

Zatwierdzenie dokumentu o heroiczności cnót Kunegundy Siwiec, urodzonej w Stryszawie w Małopolsce, oznacza ważny krok na drodze do jej beatyfikacji.

Kunegunda Siwiec jako młoda kobieta ukończyła kurs katechetyczny i uczyła zasad wiary dzieci i dorosłych przygotowujących się do przyjęcia sakramentów. Należała do Apostolstwa Modlitwy w Stryszawie. Następnie wstąpiła do Bractwa Dzieciątka Jezus u karmelitów bosych w Wadowicach. Złożyła śluby i przyjęła imię Teresa od Dzieciątka Jezus.

Część swojej ziemi przekazała na budowę kaplicy i na domy klasztorne zmartwychwstanek w Stryszawie. W 1948 roku zachorowała na nieuleczalną gruźlicę kości. Zmarła w swoim rodzinnym domu w 1955 roku.

O wyniesienie jej na ołtarze wnioskowali karmelici bosi. Watykan zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w 2007 roku.

Papież Franciszek zatwierdził także między innymi dekret o złożeniu ofiary życia księdza Emilio Giuseppe Kapauna, urodzonego w 1916 roku w USA. Zmarł on w obozie w Korei Północnej w 1951 roku.

Problemy zdrowotne papieża. Franciszek przebywa w klinice

Papież Franciszek od dłuższego czasu choruje na zapalenie oskrzeli. Biuro prasowe Watykanu przekazało, że zapalenie oskrzeli rozwinęło się do „zakażenia polibakteryjnego” o „złożonym obranie klinicznym„.

W związku z zagrożeniem życia, od 14 lutego Ojciec Święty przebywa w klinice Gemelli. Jak donosił portal Politico „papież cierpi z powodu silnego bólu i prywatnie wyraził przekonanie, że tym razem nie przeżyje choroby”.

Politico zwróciło też uwagę na działania związane z przygotowaniami do ewentualnego konklawe, czyli zgromadzenia kardynałów wybierających nowego papieża. Franciszek zablokował wybór nowego dziekana Kolegium Kardynałów, przedłużając kadencję dotychczasowego dziekana, włoskiego kardynała Giovanniego Battisty Re. Według ustaleń Politico, kard. Re mógłby stać się „lobbystą papieża” i uzyskać wpływ na wybór następcy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version