O sensacyjnym – z naukowego punktu widzenia – nagraniu informuje portal „Environmental Biology of Fishes„. Wcześniej, mimo dużych nakładów pieniężnych i czasowych, ludziom nigdy nie udało się zaobserwować nowo narodzonego żarłacza białego.
Przełom nastąpił jednak w lipcu ubiegłego roku, kiedy twórcy filmów o dzikiej przyrodzie Carlosowi Gaunie i doktorantowi biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside Phillipowi Sternesowi udało się uchwycić ten niesamowity moment za pomocą drona.
USA. Młody żarłacz biały nagrany
Naukowcy prowadzili wówczas obserwację żarłaczy kilkaset metrów od wybrzeża Santa Barbara w USA. Ich uwagę od razu zwrócił jeden osobnik. Miał około 1,5 metra długości i był cały biały. Zdjęcie zostało wykonane w obszarze i w czasie, kiedy rekiny rodzą, a kilka dni wcześniej zauważyli w okolicach kilka większych osobników – niektóre prawdopodobnie spodziewały się młodych.
Na wideo uchwycono moment, kiedy z ogona rekina oderwała się biała warstwa. „Być może jest to rodzaj mleka macicznego do karmienia młodych rekinów w łonie matki” – donosi czasopismo „Environmental Biology of Fishes”.
„Biorąc pod uwagę, że rekiny białe produkują mleko z macicy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten lub inny płyn mógł przylgnąć do rekina tuż przed urodzeniem” – zauważają autorzy w badaniu.
Nie jest jednak wykluczone, że młode ma jakąś chorobę skóry, której naukowcy nie znają. Może to być również rzadki przypadek albinizmu. Trudno też z pewnością określić dokładny wiek osobnika.
„Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że te wody rzeczywiście są doskonałym siedliskiem dla białych rekinów” – stwierdził Phillip Sternes w komentarzu do artykułu w „Environmental Biology of Fishes”. „Jeśli tak będzie, chcielibyśmy, aby prawodawcy wkroczyli i ochronili te wody, aby pomóc żarłaczom białym w dalszym rozwoju”- dodał.
USA. Nagranie z małym żarłaczem białym hitem
W rozmowie z CNN Gavin Naylor, dyrektor „Florida Program for Shark Research” na Uniwersytecie Florydy i kustosz Muzeum Historii Naturalnej na Florydzie, powiedział, że możliwe jest, że zaobserwowano nowo narodzonego żarłacza białego, ale odkrycie to ma charakter „wysoce spekulacyjny”.
– Rekiny białe mają zazwyczaj od 8 do 12 młodych na raz, więc gdzie są wszystkie pozostałe? – zastanawia się Naylor.
– Ta obserwacja jest niezwykle znacząca i stanowi początek zrozumienia przez naukowców nieuchwytnych cyklów rozrodczych tego zagrożonego gatunku. Mogłoby to otworzyć drzwi do nowego odkrycia i uwydatnić potrzebę większej ochrony w tych obszarach – stwierdził z kolei Nicholas Ray, badacz z Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii.
Greg Skomal, starszy naukowiec ds. rybołówstwa w Massachusetts Division of Marine Fisheries przypomniał z kolei, że naukowcy wcześniej postawili hipotezę, że żarłacze białe rodzą się w płytkich wodach przybrzeżnych w tym regionie, ale nigdy tego nie zaobserwowano. – Nie można wykluczyć, że rekin, który jest dość ruchliwy, mógł oddalić się na dużą odległość od miejsca porodu. Tak czy inaczej, jest to bardzo ekscytująca obserwacja – zaznaczył.
Żarłacz biały (Carcharodon carcharias) często nazywany jest rekinem ludojadem. Osiąga przeciętnie długość do 6 metrów i wagę do dwóch ton. Żyje przeważnie w ciepłych wodach oceanicznych na różnych głębokościach.
Żywi się dużymi rybami i żółwiami morskimi, poluje także na foki i delfiny. Zdarza się, że atakuje ludzi.
Źródła: „Environmental Biology of Fishes”, CNN