Beata Szydło otwiera listę Prawa i Sprawiedliwości z okręgu obejmującego woj. małopolskie i świętokrzyskie. Sekretarz zarządu wojewódzkiego Michał Ciechowski na konferencji prasowej przekazał, że lista została oficjalnie zarejestrowana we wtorek.

Beata Szydło pierwsza na liście z okręgu małopolskiego

Drugie miejsce dostał Arkadiusz Mularczyk, a trzecie Dominik Tarczyński. Kolejni na liście są: Anna Krupka, Michał Wójcik, Wojciech Skruch, Urszula Rusecka, Jacek Włosowicz, Małgorzata Tlałka-Długosz oraz Marek Pęk.

– To jest nasza lista; lista silna, mocna, która pozwala realnie powalczyć o co najmniej cztery mandaty w tym okręgu. Mamy bardzo aktywnych parlamentarzystów, którzy teraz powalczą o te mandaty – powiedział Ciechowski w rozmowie z mediami.

Pod listą wskazanych kandydatów PiS zebrano ponad 30 tys. podpisów. Ciechowski przekazał także, że przy wyborze kandydatów na europosłów kierowano się głównie ich doświadczeniem. Beata Szydło i Dominik Tarczyński już są w PE. Natomiast Arkadiusz Mularczyk kandydował w 2019 roku ale mandatu nie uzyskał.

Beata Szydło jest także twarzą kampanii PiS w wyborach do PE. W sobotę 27 kwietnia zostało to ogłoszone na konwencji PiS w Warszawie.

Listy PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024

Na kolejnych miejscach są: Agnieszka Soin, Szymon Pogoda, Grzegorz Peczkis, Krzysztof Mróz, Krzysztof Domagała i Iwona Porowska.

Niemałym zaskoczeniem okazała się lista z okręgu obejmującego Lubelszczyznę. Jej liderem będzie Mariusz Kamiński – były poseł PiS i były szef MSWiA. Z drugiego miejsca wystartuje wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Po raz pierwszy do PE dostał się ramienia Platformy Obywatelskiej, z którą był z wiązany przez ponad 15 lat.

Do końca nie było wiadomo, czy Jacek Saruysz-Wolski w ogóle wystartuje w wyborach. Europoseł upierał się aby być na liście z Warszawy, tak jak poprzednim razem. Ostatecznie zgodził się na miejsce drugie z Lubelszczyzny. 

Na przedwyborczej konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział także, że Saryusz-Wolski będzie kandydatem partii na komisarza UE. Deklaracja ta jest jednak tylko symboliczna bowiem te stanowiska są obsadzane przez rządy poszczególnych państw członkowskich.

Dalsze miejsca zajmują: Anna Dąbrowska-Banaszek, Anna Baluch, Tomasz Zieliński, Kamila Grzywaczewska, Danuta Smaga, Zbigniew Krysiak i Jan Kanthak.

Maciej Wąsik z „jedynką”. „Zwyciężymy”

Swoją „jedynkę” z okręgu obejmującego Warmię, Mazury i Podlasie potwierdził były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. „Do zobaczenia na kampanijnym szlaku! Damy rade! Zwyciężymy! I to zdecydowanie!” – napisał w mediach społecznościowych.

Na drugim miejscu znalazł się Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu. Pięć lat temu był liderem listy PiS w wyborach do PE.

Za nim znaleźli się posłowie PiS, w kolejności: Adam Andruszkiewicz (poseł z Podlasia), Iwona Arent (posłanka z Warmii i Mazur), Olga Semeniuk-Patkowska (posłanka z Warmii i Mazur) i Jacek Bogucki (poseł z Podlasia). Za nimi jest była senator PiS a obecnie radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bogusława Orzechowska oraz była posłanka PiS, obecnie radna sejmiku województwa podlaskiego Bernadeta Krynicka.

Na 9 miejscu znalazł się poseł PiS z Warmii i Mazur Robert Gontarz a listę na miejscu 10. zamyka podlaski poseł PiS Sebastian Łukaszewicz.

Prezydencki minister na wielkopolskiej liście do Parlamentu Europejskiego

Prezydencki minister Wojciech Kolarski potwierdził, że otworzy wielkopolską listę PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak przekazał, lista została już złożona do rejestracji.

– Mogę oficjalnie potwierdzić – bo dostałem przed momentem informację, że lista PiS w okręgu nr 7 (Wielkopolska), na którym moje nazwisko znajduje się pod numerem 1 – została złożona do rejestracji – poinformował prezydencki minister na wtorkowym briefingu prasowym.

Kolarski przyznał, że walka o zaufanie i głosy Wielkopolan z listy PiS i ze wsparciem prezydenta Andrzeja Dudy to dla niego zaszczyt. Jak przekonywał, prezydent widzi w nim doświadczenie, kompetencje i odpowiednie umiejętności, by skutecznie zabiegać i – jeśli będzie trzeba – walczyć o polskie spawy na forum unijnym.

Dzień wcześniej ujawniono, że liderem łódzkiej listy będzie europoseł Witold Waszczykowski. Z kolei „jedynką” na Pomorzu będzie Anna Fotyga.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 odbędą się już 9 czerwca. Z Polski zostanie wyłonionych 53 europosłów.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version