Podlewanie pomidorów. Zabieg niezbędny do osiągnięcia plonów

Podlewanie pomidorów, tak samo jak w przypadku każdej rośliny, jest niezbędne w celu zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu. Ów zabieg jest szczególnie istotny dla młodych sadzonek, których nawadnianie może wspomóc proces ukorzeniania się. Mocno rozrośnięte korzenie są w stanie pobierać z podłoża więcej składników mineralnych, co pozytywnie przekłada się na rozwój rośliny i wydawany przez nią plon.

W uprawie pomidorów dobrze jest utrzymywać stale wilgotną glebę. Należy jednak unikać przelewania roślin – tego rodzaju działanie sprzyja gniciu korzeni, co często doprowadza do chorób grzybowych. Co ważne – przy podlewaniu strumień wody należy kierować na ziemię, a nie na liście i łodygi pomidora.

Co istotne, glebę wokół pomidorów można wyściółkować. Dzięki temu da się ograniczyć proces parowania wody z podłoża. Do tego celu nada się słoma, kora, zrębki czy trociny. Dobrze użyć części pochodzących z roślin iglastych, które dodatkowo zakwaszą glebę. Warto również wiedzieć, że do podlewania pomidorów najlepiej nada się deszczówka.

Kiedy i jak często podlewać pomidory? Istotna jest pora dnia

Jak często podlewać pomidory? To zależy przede wszystkim od pogody. W sezonie letnim, gdy panują upały i susze, dobrze jest podlewać pomidory zdecydowanie częściej (co 1-2 dni). To samo dotyczy młodych sadzonek. Ponadto lepiej unikać nawadniania w trakcie dnia – wówczas, wskutek słońca, woda może szybko wyparować.

Pomidory powinno podlewać się rano lub wieczorem. W sytuacji intensywnych, letnich opadów deszczu, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin. Przy normalnej pogodzie można je nawadniać co około 4 dni. Średnio, pomidory potrzebują około 1-2 l wody na krzak (bądź nawet 4 l wody w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców). Rośliny rosnące w ziemi piaszczystej mogą wymagać intensywniejszego nawadniania.

Co więcej, pomidory potrzebują większej ilości wody w trakcie kwitnienia oraz zawiązywania owoców. Wtedy należy je podlewać mniej więcej co dwa dni. Właściwe nawodnienie może wpłynąć nie tylko na obfitość plonu, ale również na jego jakość. Właśnie dlatego warto o nim pamiętać.

Cyfrowy las – stracimy iglaste drzewa? Prognoza jest jednoznacznaINTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version