W miejscowościach, w których wójta, burmistrza czy prezydenta nie udało się wybrać w pierwszej turze wyborów samorządowych, potrzebna będzie dogrywka. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie po pierwszej, czyli 21 kwietnia. Według IMGW pogoda wówczas wyraźnie się pogorszy.

Wybory samorządowe 2024: Pogoda na 21 kwietnia nie zachęca

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się w niedzielę. W całym kraju panowała wówczas piękna, słoneczna pogoda. Było też niezwykle ciepło: na Dolnym Śląsku temperatury sięgały nawet 29 stopni Celsjusza. Wstępne prognozy zaprezentowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że pogoda może być dla nas mniej łaskawa niż podczas pierwszej tury.

Jak wskazują synoptycy IMGW, obecny tydzień będzie bardzo ciepły, jednak w połowie miesiąca możemy się już spodziewać średniej temperatury powietrza poniżej normy („okres chłodny”).

Z zaprezentowanego przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW modelu pogodowego GFS wynika, że mniej więcej od 16 kwietnia zrobi się chłodniej. Od poniedziałku do piątku temperatura w tygodniu w ciągu dnia nie wyniesie więcej niż 12-14 stopni Celsjusza, a w weekend wyborczy może być jeszcze niższa.

Według wyliczeń specjalistów w niedzielę, podczas której odbędzie się II tura wyborów samorządowych 2024, temperatura w całym kraju może wynieść nie więcej niż 9-10 stopni Celsjusza. Na północy kraju będzie najchłodniej: około 5 st. C.

Niewykluczone, że w weekend wyborczy do części kraju wrócą przymrozki. Mogą się one pojawić na południu.

Wybory samorządowe 2024: Czy będzie padać podczas II tury?

W połowie kwietnia musimy liczyć się z tym, że opadów może być więcej niż zwykle. Z prognozy długoterminowej wynika, że również w weekend wyborczy może być deszczowo w całym kraju.

Prognozowana suma opadów w dniach 15-21 kwietnia we wszystkich województwach może być powyżej normy. Jeśli ta prognoza się potwierdzi, to II tura wyborów samorządowych może odbyć się w deszczowych warunkach. Nie można też wykluczyć, że lokalnie będą też występować burze.

Trzeba pamiętać, że zaprezentowane prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem błędu. Projekcje na okres powyżej 7 dni mają sprawdzalność niższą niż 50 proc. Wówczas raczej liczy się trend niż konkretne wartości. Kolejne prognozy mogą się różnić od obecnej.

„Prognozy numeryczne to zdecydowanie nie wróżby, a pewien scenariusz powstały w wyniku wyliczeń modeli numerycznych” – napisali eksperci w odpowiedzi na komentarze internautów na profilu Centrum Modelowania Meteorologicznego na Facebooku.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version