Gościem premierowego odcinka programu „Najważniejsze pytania” w Polsat News jest minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W drugiej części programu prowadzący – Piotr Witwicki i Przemysław Szubartowicz – zapytali szefa resortu dyplomacji o pomysł powołania międzynarodowego banku na rzecz dozbrojenia Europy.

Mamy trudny moment, moment nowych wyzwań, a jednocześnie budżety czołowych krajów europejskich są napięte (…). Bank byłby inwestycją, która miałaby w szczególności za zadanie odbudowę przemysłu zbrojeniowego państw samej Europy – podkreślił Radosław Sikorski, dodając przy tym, że do banku „można byłoby zaprosić akcjonariuszy spoza Unii”, takich jak m.in. Wielka Brytania czy Japonia.

Powstanie bank na rzecz dozbrojenia Europy? Sikorski: To budzi zainteresowanie

Szef polskiego MSZ nadmienił też, że byłaby to kluczowa idea dla naszego kraju. – To jest na razie pomysł, którym dzielimy się z kluczowymi sojusznikami i on budzi zainteresowanie – odparł, pytany o to, czy rozmawiał o powołaniu wspomnianego banku z europejskimi politykami.

W programie padło także pytanie o to, czy Radosław Sikorski nie obawia się, że sojusznicy będą jednak chcieli zaczekać na reakcję USA, „bez których nie ma żadnego przemysłu zbrojeniowego”. Minister spraw zagranicznych stwierdził, że Stany Zjednoczone „chcą, aby Europa była silniejsza, samowystarczalna wojskowo i żeby się dzieliła kosztami odpowiedzialności za bezpieczeństwo”

– USA dysponują kluczowymi systemami zwiadu i systemami obronnymi. Tuż przed wojną w sposób strategiczny (Stany Zjednoczone – red.) użyły swoich zdolności wywiadowczych po to, żeby nie dać Rosjanom pretekstu do wojny. To było odważne i skuteczne. To m.in. amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu rażą cele wewnątrz Rosji – mówił, odnosząc się do wojny w Ukrainie.

USA wstrzymały zagraniczną pomoc. Sikorski: Pytanie, jak zachowa się Putin

Sikorski ocenił, że UE finansowo daje Kijowowi „więcej niż Stany Zjednoczone”, natomiast jeśli chodzi o broń, to USA „dały to, co było najpotrzebniejsze”. Szef MSZ odniósł się także do rozmowy, którą odbył z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych, kilka dni po jego zaprzysiężeniu. Marco Rubio powiedział wówczas Radosławowi Sikorskiemu, że „potrzebny nam jest pokój, a nie zawieszenie broni”.

Minister spraw zagranicznych pytany o wstrzymanie pomocy USA dla Ukrainy na blisko trzy miesiące, wskazał, że obecnie Kijów dostaje jeszcze pomoc z poprzedniego, dużego pakietu, który uchwalił Kongres, jednak „jest on na wyczerpaniu”.

– Pytanie, jak zachowa się Putin. Czy przystanie na warunki pokoju, które byłyby akceptowalne dla Ukrainy? A jeśli nie, to czy Trump zmusi go do refleksji np. nowym pakietem, podbiciem sankcji i innymi elementami nacisku – mówił Sikorski.

Więcej informacji wkrótce

„Najważniejsze pytania”. Nowy program w Polsat News

Telewizja Polsat News startuje z nowym programem „najważniejsze pytania”, który poprowadzą redaktor naczelny Interii, współprowadzący program oraz dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Polsat News Piotr Witwicki oraz Przemysław Szubartowicz, dziennikarz, prowadzący m.in „Punkt widzenia Szubartowicza”.

– Chcemy wrócić do tego, co w dziennikarstwie najważniejsze – rozmowy, analizy, docierania do sedna. Nasz program to odpowiedź na chaos informacyjny i wszechobecne uproszczenia – podkreśla Piotr Witwicki.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version