Wpisy na temat sytuacji pogodowej i hydrologicznej w Polsce zaczęły pojawiać się na profilach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 20 września, gdy przez nasz kraju od wielu dni przechodziła już fala powodziowa.

Mieszkańcy zagrożonych terenów mogą dowiedzieć się z nich m.in. jaki jest stan wód w ich okolicy oraz jak kształtuje się prognoza na najbliższe dni.

Andrzej Śliwka grzmi po wpisach wojska. „Uwłaczające”

Posty o charakterze informacyjnym przykuły uwagę m.in. posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Śliwki. Ten już wcześniej oskarżył premiera Donalda Tuska o to, że wiedział o nadchodzącym kataklizmie i nie poinformował o nim obywateli. Polityk jest także jedną z twarzy złożonego przez PiS projektu dot. wsparcia powodzian.

„To, co robią Tomczyk i Kosiniak-Kamysz z żołnierzami Sztabu Generalnego, jest uwłaczające. Sprowadzają ich do roli… pogodynek. Panie generale Wiesławie Kukuła, bardzo panu współczuję, ale życzę wytrwałości” – napisał w niedzielę Śliwka, komentując wpisy SG WP.

Niecałe pół godziny później posłowi Śliwce odpowiedział szef sztabu generalnego gen. Wiesław Kukuła.

„Szanowny Panie Pośle – wojskowa prognoza pogody wraz z prognozowanymi stanami wód była przez SGWP udostępniania na wniosek wielu Powodzian, których codziennie wspieramy, i którzy darzą nasz profil na FB/X wielkim zaufaniem. Nie ma w tym nic uwłaczającego” – podkreślił.

Powódź w Polsce. Ruszyła operacja „Feniks”

Gen. Wiesław Kukuła jest główną twarzą rozpoczętej w ubiegłym tygodniu operacji „Feniks”, choć w rzeczywistości jej dowódcą został mianowany gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk. Polegać ma ona na zaangażowaniu wojska w pomoc w zwalczaniu powodzi i jej skutków, a także odbudowanie zalanych terenów. 

Codziennie w akcji udział bierze co najmniej pięć tysięcy żołnierzy, którzy niosą wsparcie w przywróceniu sprawnej infrastruktury, ograniczeniu ryzyka przyszłych powodzi i pomagają powodzianom.

Akcja realizowana jest we współpracy z administracją rządową i samorządową, dzięki czemu ma być skutecznie koordynowana na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego. Jej pięć komponentów to bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version