Sprawa, o której pisze „Rheinische Post” dotyczy czterech starszych uczniów szkoły publicznej w Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak dowiedział się dziennik, chłopcy mieli wymagać od uczniów i nauczycieli, by ci sumiennie przestrzegali zasad islamu

Policja-szariatu w niemieckiej szkole. Interweniowały służby

„Rheinische Post” opisuje, że chłopcy zachowywali się jak „policja-szariatu”. Domagali się m.in. segregacji płciowej, utworzenia na terenie szkoły sali modlitewnych i odrzucenia demokracji. Od uczennic i nauczycielek oczekiwali zakrywania twarzy.

Dyrekcja szkoły zgłosiła sprawę na policję w grudniu. Służby przeprowadziły dochodzenie, nie stwierdziły jednak, by sprawa nosiła znamiona przestępstwa.

„Rheinische Post” twierdzi, że służby bezpieczeństwa obserwują rozwój sytuacji w niemieckich szkołach z rosnącym zaniepokojeniem. „Takie działania mogą prowadzić do ekstremizmu” – pisze dziennik, powołując się na anonimowe źródła. Jako wyraz postępującej radykalizacji podaje przykład 15-latka zatrzymanego w grudniu w Burscheid. Nastolatek był podejrzewany o planowanie ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Leverkusen.

Radykalizacja w niemieckich szkołach. Postępujący problem

– Trzeba jasno powiedzieć, że szkoły nie są instytucjami religijnymi i że w szkołach w Nadrenii Północnej-Westfalii obowiązują jasne zasady – powiedział „Rheinische Post” Klaus Köther ze związku nauczycieli i pedagogów Verband Bildung und Erziehung. – Nie możemy otworzyć sali modlitewnych dla każdej religii. Religia jest oczywiście ważna, dlatego w szkołach są zajęcia z religii i filozofii – dodaje.

Zjawisko opisane przez „Rheinische Post” martwi także polityków. – Niestety, widzimy obecnie, że część naszego społeczeństwa tęskni za islamską teokracją. Radykalizacja nie kończy się na dzieciach i młodzieży – oświadczył w rozmowie z dziennikiem minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. Jako źródło problemu polityk wskazuje internet, gdzie, jak zaznaczył, „ideologie mogą być rozpowszechniane w sposób niefiltrowany”. By zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu Reul postuluje, by „lepiej angażować młodych ludzi, bardziej angażować się w dialog i pokazywać im alternatywy”.

Źródło: „Rheinische Post”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version