– Obecnie wspólnie analizujemy, w jaki sposób możemy to zrobić w najlepszy sposób – podkreśliła Frederiksen. Szefowa duńskiego rządu spotkała się w piątek w Kopenhadze z premierami Grenlandii i Wysp Owczych, Mute Egede i Akselem V. Johannesenem.

Frederiksen dodała, że celem jest „jeszcze równiejsza współpraca” między Danią a jej autonomicznymi terytoriami zależnymi.

Premier Grenlandii Mute Egede przyznał, że brakuje mu możliwości prowadzenia negocjacji z przywódcą innego państwa bez konieczności obecności ambasadora Danii. – Chcemy mieć własny głos – zaznaczył.

Egede, nawiązując do niedawnych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa o konieczności przejęcia Grenlandii przez USA, oświadczył, że „Grenlandczycy nie chcą być Duńczykami, nie chcą być też Amerykanami”. – Nasze pragnienie niepodległości nie jest niczym nowym, podobnie chęć współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – dodał.

Frederiksen podtrzymała swe wcześniejsze stanowisko i oznajmiła, że rozstrzyganie kwestii niepodległości Grenlandii należy do mieszkańców wyspy.

Grenlandia i Wyspy Owcze chcą być bardziej niezależne od Danii

Dotychczas za politykę zagraniczną i bezpieczeństwo mających autonomię Grenlandii i Wysp Owczych odpowiadała Dania.

Pierwszą oznaką zmiany w tej kwestii jest wstępna zgoda rządu w Kopenhadze na członkostwo Wysp Owczych w Światowej Organizacji Handlu (WTO), ale do rozstrzygnięcia pozostają jeszcze kwestie prawne. Farerom, czyli mieszkańcom Wysp, zależy na rozwoju handlu zagranicznego ze względu na własne interesy związane z rybołówstwem.

Grenlandia i Wyspy Owcze chcą mieć większy wpływ na działalność Rady Arktycznej oraz Rady Nordyckiej, których członkiem jest Dania.

Donald Trump chce Grenlandii w granicach USA

We wtorek Trump powiedział, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii „ze względu na swe bezpieczeństwo narodowe”. Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.

Dwa dni później Keith Kellogg, który ma zostać specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji, oznajmił, że sprawa przynależności Grenlandii do Stanów Zjednoczonych „nie jest niczym nowym”. „Wiele osób zapomina, że prezydent Andrew Johnson (rządził w latach 1865-1869) próbował kupić Grenlandię, a pod koniec II wojny światowej prezydent Harry Truman zaoferował 100 mln dolarów za sprzedaż wyspy. To stary pomysł, który teraz odżył”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version