Proces karny na drodze administracyjnej, który zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego w marcu 2024 r., był prowadzony przez generała zakonu z upoważnienia watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. Natomiast o wydaleniu Pawła M. z zakonu, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, zdecydował generał zakonu wraz ze swoją radą – czytamy w oświadczeniu ojca Wiśniewskiego, opublikowanym na stronie internetowej polskich dominikanów.

Przekazano, że prowincja nie brała udziału w działaniach prawnych. „O decyzjach generała zakonu i Stolicy Apostolskiej informowaliśmy na bieżąco – z upoważnienia Kurii Generalnej – osoby skrzywdzone przez Pawła M.” – poinformował.

Liczne nadużycia i „psychomanipulacja” Pawła M.

Paweł M. był w latach 1996-2000 duszpasterzem Wspólnoty św. Dominika we Wrocławiu. Z zaprezentowanego 15 września 2021 r. raportu komisji złożonej z niezależnych ekspertów, na której czele stanął Tomasz Terlikowski, wynika, że dopuścił się tam licznych nadużyć, a prowadzona przez niego wspólnota była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. Miało w niej dochodzić do przemocy fizycznej i do nadużyć seksualnych.

22 września 2022 r. Paweł M. został skazany na cztery lata bezwzględnego pozbawienia wolności za gwałt na kobiecie i zmuszanie jej do innej czynności seksualnej (z powodu przedawnienia proces sądowy nie dotyczył działań Pawła M. wobec pozostałych osób). Proces toczył się z wyłączeniem jawności.

Sąd apelacyjny 8 marca 2023 r. zmienił wyrok na trzy lata pozbawienia wolności i tym samym Paweł M. od marca 2023 r. przebywał w zakładzie karnym. Na poczet odbywanej kary zaliczono mu wcześniejszy pobyt w areszcie śledczym. Natomiast 16 maja 2024 r. sąd podjął decyzję o warunkowym zwolnieniu Pawła M. z pobytu w zakładzie karnym.

Wydalenie ze stanu duchowieństwa

Zarówno przed pobytem w zakładzie karnym, jak i po warunkowym zwolnieniu, Paweł M. miał nakaz przebywania poza klasztorem w konkretnym odosobnionym miejscu oraz całkowity zakaz kontaktu z innymi osobami, poza najbliższą rodziną i organami państwowymi.

Niezależnie od pracy sądu i prokuratury trwały kościelne działania prawne, które ostatecznie zakończyły się wydaleniem Pawła M. ze stanu duchownego i zakonu.

Zapewniono, że Polska Prowincja Dominikanów pozostaje w kontakcie z osobami skrzywdzonymi przez Pawła M.

Wyrażamy żal z powodu bolesnych zdarzeń związanych z działalnością naszego byłego współbrata oraz naszych zaniedbań w przeszłości. Mamy nadzieję, że zaprowadzenie sprawiedliwości oraz wnioski wyciągnięte z tej sytuacji, jak również podjęte działania naprawcze i prewencyjne, pomogą uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości” – napisał socjusz prowincjała o. Szymon Popławski OP.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version