Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dokonali zaskakującego odkrycia. Podczas letnich prac terenowych na obszarze użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie” pracownicy Katedry Zoologii – dr hab. Anna Maria Kubicka i dr inż. Mikołaj Kaczmarski – zaobserwowali na drzewach płazy, takie jak ropucha szara Bufo bufo oraz żaba trawna Rana temporaria. Gatunki te były dotychczas kojarzone głównie z typowo naziemnym trybem życia.

Publikacja opisująca to odkrycie ukazała się na łamach czasopisma Dendrobiology, wydawanego przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Zaobserwowano łącznie dwanaście osobników ropuchy szarej i dwie żaby trawne na dwóch okazałych wierzbach białych Salix cfr. alba i jednej martwej brzozie Betula pendula. Drzewa, na których znajdowały się płazy miały wiele pni pochylonych pod różnym kątem. Odznaczały się także licznymi pęknięciami kory, zbutwiałym pniem oraz w dużej części były pokryte mchem.

Ropucha szara Bufo bufo na drzewie – jedno z pierwszych takich obserwacji w Polsce.Anna Maria Kubicka/ Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuUniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

W publikacji naukowej wskazano, że ropuchy przebywały na wysokości od 40 do 220 cm nad ziemią, a żaby na wysokości od 30 do 40 cm. Zdaniem badaczy opisane dane dowodzą, że pomimo dość masywnej i krępej budowy, ropuchy świetnie sobie radzą ze wspinaczką na drzewa. Jednocześnie podkreślają, że gatunek ten nie posiada żadnych struktur, które mogłyby ułatwić mu wspinaczkę. Uczeni przypuszczają, że pomocna może być sama struktura kory, którą charakteryzują się wierzby.

Dlaczego płazy wspinają się na drzewa?

Płazy żyjące w siedliskach leśnych często można spotkać w pobliżu wykrotów, powalonych pni czy też konarów. Naukowcy tłumaczą, że tzw. „martwe drewno” leżące na ziemi jest wykorzystywane przez płazy, jako wilgotne i bezpieczne schronienie, a także miejsce do żerowania. Rozkładające się drewno zatrzymuje wilgoć i silnie modyfikuje mikroklimat w swoim najbliższym sąsiedztwie.

Ciepła letnia czerwcowa noc tuż po burzy. Na pniu i konarach sędziwej wierzby ponad metr nad ziemią ropuchy szare właśnie opuszczają swoje kryjówki, wyłoniły się z dziupli i spękań kory. Nieco niżej to samo robią żaby trawne. […] Wygląda na to, że po długim okresie suszy płazy pobudził ulewny deszcz i wilgotne powietrze

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Płazy zostały zaobserwowane na drzewach nocą, tuż po ulewnej burzy. Wszystko wskazuje na to, że drzewa o określonej budowie i strukturze, są dla płazów korzystnym schronieniem, które dodatkowo jest obfite w pożywienie.

Jest jeszcze wiele do zbadania

Opisując to zjawisko, badacze dotarli do podobnych obserwacji w Hiszpanii, Danii oraz w Wielkiej Brytanii. Miały one miejsce na przestrzeni ostatnich 20 lat i dotyczyły przeważnie pojedynczych osobników. Uczeni podkreślają, że zjawisko to wymaga uwagi i gruntownego zbadania, gdyż do tej pory nikt nie wypatrywał tych zwierząt na gałęziach drzew.

Niewykluczone, że tego typu zachowania wśród płazów są powszechne, ale bardzo trudne do zaobserwowania ze względu na ich skryty tryb życia. Z tego powodu badacze zachęcają wszystkich do rozglądania się za płazami na drzewach w okolicach pobliskich zbiorników wodnych. Wskazują tutaj na doskonałą przestrzeń do prowadzenia projektów z zakresu nauki obywatelskiej. Tego typu badania umożliwiają lepsze zrozumienie działania ekosystemów, których częścią są płazy.

Publikacja przytoczona w artykule:

  • Kaczmarski, M., & Kubicka, A. M. (2024). Trunk climbing among ground-dwelling European amphibians–first observation from Poland. Dendrobiology, 92.ISO 690

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version