Według przedstawicieli amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną, ewentualną chęć zaostrzenia relacji na linii Moskwa – Kiszyniów widać m.in. po wypowiedzi ministra Siergieja Ławrowa. Szef MSZ Rosji w przemówieniu przed Dumą Państwową stwierdził, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska w pełni kontrolują rząd Dorina Receana.

„Obecne kierownictwo Mołdawii nie jest mechanizmem niezależnym. To kolejny projekt geopolityczny zbiorowego Zachodu (…) Kraje zachodnie w swoich dokumentach doktrynalnych nazywają region Naddniestrza wrogą prorosyjską enklawą. Nie chcą wznowić równorzędnych kontaktów z Tyraspolem, mających na celu ugodę” – stwierdził.

Zdaniem Ławrowa sytuacja, którą obecnie obserwuje się w Mołdawii jest dokładną powtórką wydarzeń z Ukrainy sprzed kilku lat. Jak podkreślił minister spraw zagranicznych Rosji, w przypadku władz w Kijowie zakończyło to się tragicznie, najpierw „zamachem stanu”, a w konsekwencji potrzebą przeprowadzenia „specjalnej wojskowej operacji” (propagandowe określenie wojny w Ukrainie – red.).

„Coś podobnego wydarzyło się w 2013 roku z Ukrainą, kiedy prezydent Janukowycz poprosił Unię Europejską o dodatkowy czas na zrozumienie, w jaki sposób Układ Stowarzyszeniowy z UE wpłynie na reżim wolnego handlu z Federacją Rosyjską. Zachód odmówił: zmusił Ukrainę do wyboru między UE a Rosją. Teraz robią to samo z Kiszyniowem” – przekonywał.

„Zrobimy wszystko, aby odwrócić tę tendencję i wznowić proces polityczny. Mieszka tam 200 tysięcy naszych obywateli. Jesteśmy zaniepokojeni ich losem i nie pozwolimy, aby stali się ofiarami kolejnej zachodniej przygody” – dodał.

ISW: Kreml wykorzystuje koncepcję ochrony „rodaków za granicą”

Analitycy amerykańskiego think tanku szczególną uwagę zwracają na wspominane przez Siergija Ławrowa „200 tysięcy obywateli”. Kreml kolejny raz, podobnie jak w Ukrainie w 2014 roku, stara się stworzyć propagandowy przekaz, mówiący o potrzebie obrony Rosjan.

Tego typu sygnały, zdaniem ekspertów, należy odbierać jako powolne przygotowania Moskwy do prób rozpoczęcia wojny hybrydowej w Mołdawii.

„ISW w dalszym ciągu ocenia, że urzędnicy i rzecznicy Kremla próbowali ustalić warunku informacyjne uzasadniające ewentualne rosyjskie wysiłki na rzecz destabilizacji i uniemożliwienia jej integracji z Zachodem (…) Nie jest znany termin ewentualnej rosyjskiej operacji hybrydowej w Mołdawii, ale Kreml stawia warunki informacyjne, aby wkrótce stało się to możliwe” – czytamy w raporcie.  

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version