Sędzia okręgowy Carl Nichols w Waszyngtonie, który został nominowany przez Trumpa za jego pierwszej kadencji (2017-21), częściowo przychylił się do wniosku największego związku zawodowego amerykańskich pracowników rządowych oraz związku pracowników służby dyplomatycznej o powstrzymanie starań administracji o zamknięcie USAID (Agencja Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego – red.).

Decyzja sędziego, która będzie obowiązywać do 14 lutego, blokuje planowane przez administrację Trumpa wysłanie 2,2 tys. pracowników agencji od soboty na płatny urlop i przywraca do pracy około 500 osób już wysłanych na urlop bezpłatny. Sędzia zakazał też administracji odsyłać do kraju pracowników USAID wykonujących obowiązki za granicą.

USA. Sędzia zadecydował w sprawie USAID. Cios w Trumpa

Nichols rozpatrzy wniosek o dłuższe wstrzymanie decyzji dotyczących urlopowań w najbliższą środę. Jak podkreślił, związki zawodowe przedstawiły „mocne argumenty dotyczące nieodwracalnych szkód”, do których doszłoby w przypadku, gdyby sąd nie zdecydował się na interwencję.

Sędzia odrzucił natomiast inne wnioski związków: o ponowne otwarcie biur USAID i przywrócenie finansowania grantów i umów agencji.

Administracja Trumpa poinformowała 4 lutego, że odwołuje do kraju niemal cały personel USAID. Pracownikom agencji przekazano, że mają 30 dni na powrót, chyba że zostaną uznani za „personel niezbędny”. Zwolnieni mają zostać także zewnętrzni podwykonawcy.

Sędziowie torpedują plany Trumpa. Zapadł wyrok w sprawie DOGE

Administracja Trumpa otrzymała kolejny cios, kiedy sędzia federalny zablokował resortowi ds. wydajności rządu (DOGE) miliardera Elona Muska dostęp do bazy Departamentu Skarbu USA, zawierającej wrażliwe dane osobowe.

Paul A. Engelmayer wydał wstępny zakaz, gdy 19 demokratycznych prokuratorów generalnych pozwało prezydenta Donalda Trumpa za niezgodne z prawem federalnym udzielenie pracownikom DOGE dostępu do centralnego systemu płatności Departamentu Skarbu.

System ten obejmuje m.in. zwroty z podatków, należności z systemu ubezpieczenia społecznego czy środki finansowe dla weteranów – w sumie biliony dolarów rocznie.

Engelmayer, który został nominowany przez prezydenta Baracka Obamę, orzekł również, że wszystkie osoby z zakazem dostępu do wrażliwych informacji muszą – począwszy od 20 stycznia, czyli dnia inauguracji prezydentury Trumpa – natychmiast zniszczyć wszelkie kopie materiałów ściągniętych z systemów Departamentu Skarbu.

Wraca sprawa dwóch płci. Sędzia zakwestionował rozporządzenie Trumpa

W Interii informowaliśmy o innej decyzji podważającej ruch Donalda Trumpa. Amerykański sąd zakwestionował rozporządzenie o nakazie przeniesienia odbywających wyroki transseksualnych kobiet do męskich zakładów karnych.

Sędzia przychylił się do argumentacji, że nowe przepisy mogą zagrażać bezpieczeństwu transpłciowych osób. W USA osadzonych jest ponad 2 tys. takich więźniów.

Rozporządzenie podpisane przez Trumpa pierwszego dnia urzędowania nakazywało rządowi federalnemu uznawanie tylko dwóch biologicznie odrębnych płci – męskiej i żeńskiej. Zgodnie z dokumentem transpłciowe kobiety miały odsiadywać wyroki w więzieniach męskich. Rozporządzenie nakazywało również wstrzymanie finansowania opieki medycznej związanej z potwierdzeniem płci osadzonych.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version