Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” ogłosiła, że w najbliższą środę odbędzie się Ogólnopolski Strajk Generalny. Rolnicze protesty będą miały miejsce niemal w całym kraju. 

W stolicy blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego, a także w podwarszawskiej Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Utrudnienia będą również na autostradzie A2, gzie jedna z blokad powstanie na wysokości Góraszki, a druga przed miejscowością Stary Konik.

Na Mazowszu utrudnień spodziewać powinni się również mieszkańcy Ciechanowa i okolic. Według zapowiedzi demonstracje mają trwać od 6 rano do 18. Ciechanowski samorząd przekazał, że w wydarzeniu może uczestniczyć kilkaset osób.

Na terenie powiatu płońskiego rolniczy protest planowany jest w godzinach od 7 do 19 w okolicach miejscowości Przyborowice, Wola, Goławin, Nowe Radzikowo czy Januszewo. 

Utrudnienia w Krakowie. Małopolska policja apeluje

Duże utrudnienia zapowiedziała także małopolska policja, która zaapelowała, by w miarę możliwości korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej. Według jej ustaleń protestujący wjadą do Krakowa z trzech stron i spotkają się na Rondzie Mogilskim.

Wjeżdżający do miasta z północy przejadą al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego w stronę Ronda Mogilskiego. Od wschodu protestujący zajmą ul. Igołomską, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilską. Z południa natomiast protestujący mają poruszać się ulicami Herberta, Turowicza i Tischnera. Na drodze nr 776 dołączy do nich grupa od ul. Wielickiej, następnie II obwodnicą rolnicy pojadą w kierunku Mostu Kotlarskiego do Ronda Mogilskiego.

W województwie śląskim protest rolników i myśliwych zaplanowany jest w godzinach od 5 do 19 wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Strajk będzie miał formę pikniku – rozdawana będzie żywność oraz ulotki edukacyjne. Ulice blokować będzie blisko 200 osób oraz 50 rolników.

Dodatkowo katowicka GDDKiA poinformowała, że w związku ze strajkiem mogą być blokowane zjazdy i wjazdy na węzłach A1 z DK46 i DK43 w okolicach Częstochowy oraz zjeździe na Mykanów. 

W Gdańsku manifestacja odbędzie się w godz. 10-16. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej. Jak podał gdański urząd miasta, protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie uczestnicy będą przemieszczać się trasą – ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa pod urząd wojewódzki. 

W województwie zachodniopomorskim blokady rolnicze odbywają się będą w większości powiatów, m.in. goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim.

W ramach dwudniowego protestu w środę rolnicy zablokują drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc w siedmiu miejscach. Natomiast w czwartek 21 marca rolnicy będą blokować aleję IX Wieków Kielc, na odcinku od ulicy Radiowej do ronda Herlinga-Grudzińskiego. 

W województwie lubelskim – według informacji policji – rolnicy wciąż protestują na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem, czasowo blokując ruch samochodów ciężarowych.

W województwie łódzkim w tym tygodniu rolnicy będą protestować m.in. w powiatach radomszczańskim, łódzkim wschodnim oraz w samej Łodzi. Od środowego poranka ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk. W związku z tym do godzin popołudniowych w piątek nieprzejezdna będzie jezdnia w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. 

Protesty rolników. Jakie są postulaty demonstrujących?

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów ws. Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Zielony Ład ma umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version