W czasie środowego przemówienia Andrzej Duda nawiązał do przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, które Polska ma objąć w pierwszej połowie 2025 roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

Zobacz wideo
50 twarzy Andrzeja Dudy, czyli zabawne reakcje na expose Sikorskiego

– Wierzę w to, że uda się wspólnie z rządem wybrać takie osoby, które będą nas reprezentowały godnie, które będą przede wszystkim obiektywnie, znakomicie merytorycznie przygotowane do tego, by prowadzić sprawy europejskie, oczywiście z uwzględnieniem polskich interesów – mówił Andrzej Duda.

Do słów prezydenta odniósł się szef MSWiA. „Andrzej Duda to jeden z ostatnich polityków w Polsce, który powinien wypowiadać się o przyszłości Wspólnoty i przyszłości Polski w Unii. Wystarczy przypomnieć, co jeszcze nie tak dawno mówił o UE” – napisał w mediach społecznościowych Marcin Kierwiński. „Szantaż zaś ws. komisarza UE oceniam jako niegodny głowy państwa” – dodał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Andrzej Duda w 20. rocznicę wejścia Polski do UE. „Wierzę w to, że uda się wspólnie z rządem…”

W środę Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym podkreślił, że „Unia Europejska to wspólnota”.  – W UE kraje współpracują ze sobą. Ale każdy kraj ma swoje interesy i – co oczywiste i naturalne – każdy kraj swoje interesy stara się zrealizować. Także my zadbajmy o to, by nasi przedstawiciele byli tymi, którzy te polskie interesy będą w Unii Europejskiej umieli reprezentować jak najlepiej. Będziemy wybierali także naszych przedstawicieli do innych instytucji europejskich, m.in. będziemy wybierali polskiego członka Komisji Europejskiej – powiedział.

– Mamy od zeszłego roku w Polsce nowe rozwiązania legislacyjne, które stanowią realizację – można powiedzieć – tego, co kiedyś powiedział Trybunał Konstytucyjny, jeżeli chodzi o współpracę pomiędzy najważniejszymi organami w państwie: pomiędzy prezydentem a prezesem Rady Ministrów. Współpraca ta została legislacyjnie ukształtowana. Ustawa reguluje tę współpracę, także jeżeli chodzi o wybór osób pełniących najważniejsze stanowiska ze strony polskiej w Unii Europejskiej, także w Komisji Europejskiej – zaznaczył Andrzej Duda. – Wierzę w to, że uda się wspólnie z rządem wybrać takie osoby, które będą nas reprezentowały godnie, które będą przede wszystkim obiektywnie, znakomicie merytorycznie przygotowane do tego, by prowadzić sprawy europejskie, oczywiście z uwzględnieniem polskich interesów – dodał.

Przypomnijmy, jeszcze w kadencji poprzedniego rządu Andrzej Duda podpisał ustawę o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Zgodnie z dokumentem Rada Ministrów ma przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska europejskie.

Radosław Sikorski unijnym komisarzem ds. obronności? „Spełnia wszystkie kryteria”

Jak wynika z doniesień medialnych, funkcję unijnego komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa może objąć Radosaw Sikorski. – Minister Sikorski spełnia wszystkie kryteria – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz. – Wypracował gigantyczną pozycję międzynarodową, dysponuje ogromną wiedzą w zakresie spraw międzynarodowych, ale i bezpieczeństwa – był szefem obu resortów (MSZ i MON). Oprócz tego ma doświadczenie w strukturach europejskich. Ma wszystkie papiery na to, by być nie tylko komisarzem ds. bezpieczeństwa, ale do pełnienia najważniejszych funkcji w UE – dodał szef MON.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version