Autorzy badania W Research dla „Rzeczpospolitej” zapytali ankietowanych czy poparcie Elona Muska dla jednej z partii w Polsce wpłynęłoby na ich głos w wyborach.

33,4 proc. respondentów odpowiedziała twierdząco, z czego 22,2 proc. mniej chętnie poparłoby wskazaną przez Muska partię, a 11,2 proc. byłaby tym faktem zachęcona. 

Poparcie amerykańskiego miliardera nie zrobiłoby wrażenia na 48,2 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali, że „jest im to obojętne”.

Zdania na ten temat nie ma 18,4 proc. badanych. 

„Poparcie Elona Muska zniechęciłoby do oddania głosu częściej niż co czwartą osobę po 50 roku życia (27 proc.) i trzech na dziesięciu nadanych z wyższym wykształceniem” – opisuje wyniki badania dla „Rzeczpospolitej” Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research. 

Z analizy wynika też, że częściej niż pozostali „taką opinię wyrażają osoby o dochodach wynoszących od 5001 zło do 7000 zł netto (28 proc.) oraz osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (26 proc.)„.

Wybory prezydenckie w Polsce. Obawa o wpływy Elona Muska

Obserwując działalność Elona Muska „Politico” pisze już wprost o „obsesji” amerykańskiego miliardera urodzonego w RPA na punkcie europejskiej polityki. Zdaniem wydawcy „jest wiele wyborów, na które może wpłynąć”. 

„Może zająć się zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce, wyborami w Rumunii, Czechach, Irlandii i kto wie, co jeszcze” – przekonuje redakcja. Według „Politico” portal X staje się poważnym zmartwieniem przywódców UE. 

Kontrowersyjny przedsiębiorca zasłynął w ostatnim czasie m.in. próbą ingerencji w brytyjską politykę. Na serię jego nieprzychylnych wpisów zareagował sam brytyjski premier Keir Starmer, pisząc o „przekroczeniu pewnej granicy”. Swój sprzeciw wyraził także prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version