Ciśnienie tętnicze to siła nacisku, jaki płynąca krew wywiera na tętnice w momencie skurczu (ciśnienie skurczowe) oraz rozkurczu (ciśnienie rozkurczowe) mięśnia sercowego. Jego wartości zależą więc w dużej mierze od pracy serca. Sprawdź, kiedy możemy mówić o niskim ciśnieniu i jakie objawy daje ten stan.
Jakie jest niskie ciśnienie?
Niskie ciśnienie, czyli niedociśnienie (inaczej hipotonia lub hipotensja), diagnozuje się wówczas, gdy wartość ciśnienia skurczowego utrzymuje się poniżej 100 mm Hg, a wartość ciśnienia rozkurczowego oscyluje na poziomie poniżej 60 mm Hg. Przypomnijmy, że prawidłowe ciśnienie tętnicze, zgodnie z nowymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego mieści się w następujących przedziałach:
- 120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia
- 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia
- 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia
Jakie są objawy niedociśnienia?
Symptomy wskazujące na niskie ciśnienie krwi są dość niespecyficzne. Dlatego można je łatwo zbagatelizować lub złożyć na karb innych przyczyn, na przykład przepracowania. Sygnały ze strony organizmu, na które warto zwrócić szczególną uwagę, bo mogą oznaczać zbyt niskie ciśnienie, należą m.in.:
- zawroty i bóle głowy,
- krótkotrwałe zaburzenia widzenia (nasilające się przy zmianie pozycji ciała),
- dolegliwości bólowe w obrębie karku (na ogół występują w pozycji stojącej),
- nadmierne pocenie się,
- zimne dłonie i stopy,
- szumy uszne,
- kłopoty z koncentracją,
- obniżenie temperatury ciała,
- senność,
- męczliwość (nawet po relatywnie niewielkim wysiłku),
- nieprawidłowe tętno,
- uczucie wewnętrznego niepokoju,
- drażliwość
Czym grozi niskie ciśnienie?
Niedociśnienie często prowadzi do nagłych omdleń. To zaś z kolei znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju urazów w obrębie głowy, a także innych części ciała. Niespodziewane upadki mogą mieć natomiast bardzo poważne konsekwencje i zagrażać zdrowiu, a niekiedy również życiu (zwłaszcza gdy uderzymy głową o twardą, niezabezpieczoną powierzchnię). Warto też podkreślić, że niskie ciśnienie wywiera bardzo negatywny wpływ na życie pacjenta w wielu różnych obszarach. Znacznie pogarsza jakość jego codziennego funkcjonowania, kładąc się cieniem na wykonywanej pracy czy relacjach rodzinnych.
Jak podnieść niskie ciśnienie?
Leczenie niedociśnienia opiera się zwykle na farmakoterapii. Pomóc może również wprowadzenie drobnych zmian w stylu życia. Co zrobić, by podwyższyć ciśnienie? Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litrów wody dziennie. Dobrym rozwiązaniem może być również zwiększenie ilości sodu w posiłkach. Ten pierwiastek znajdziemy między innymi w soli kuchennej, kiszonej kapuście, zielonych oliwkach czy żytnim chlebie. Osoby z niedociśnieniem powinny unikać nagłych zmian pozycji ciała (na przykład szybkiego wstawania), zrezygnować z alkoholu i spożywania obfitych posiłków (lepiej jeść częściej a po trochu).