Jest uzależniająco pyszna i tak prosta, że każdy może przygotować ją w 10 minut we własnej kuchni. Oryginalna przekąska w mig podbiła serca użytkowników TikToka. Jednak opinie dietetyków na jej temat są podzielone.
— Obłęd, to smakuje jak słony karmel — zachwyca się Joyce Arizala na TikToku. Filmik, na którym Australijka testuje modną przekąskę z daktyli, zgromadził 2,1 mln wyświetleń w ciągu pierwszych 10 dni po publikacji.
Przepis jest banalnie prosty: słodkie daktyle Medjool należy wypełnić masłem i posypać solą morską. Niektórzy dodają również odrobinę ciemnej czekolady.
Szczególnie dużą popularność przekąska zdobyła wśród osób promujących dietę opartą na produktach odzwierzęcych. Jej założenia przypominają kontrowersyjną „dietę lwa”, ale oprócz nabiału i mięsa, dopuszcza się jedzenie owoców, miodu i kilku innych produktów.
„Newsweek” skontaktował się z trzema ekspertami ds. żywienia, aby uzyskać ich opinie na temat nowego trendu. Okazało się, że każdy z nich miał inne zdanie.
Daktyle są „niesamowite dla mikrobiomu jelitowego”
Terapeutka żywieniowa Charlotte Watts z Charlotte Watts Health powiedziała, że jej zdaniem przepis na przekąskę brzmi „pysznie i cudownie”.
— Daktyle Medjool są niesamowite dla mikrobiomu jelitowego — powiedział Watts, wyjaśniając, że ich wysoka zawartość błonnika jest korzystna dla bakterii jelitowych i pomaga w regulowaniu wypróżnień.
Ekspertka dodała, że suszone owoce były kiedyś uważane za produkty o wysokim indeksie glikemicznym (IG) — miały rzekomo gwałtownie podnosić poziom cukru we krwi i insuliny — ale przekonanie to opierało się na „błędnie odczytanych danych”. Watts stwierdziła, że daktyle mają „w rzeczywistości niewiarygodnie niski IG” ze względu na zawartość błonnika.
Jeśli chodzi o inne składniki przekąski, Watts wyraziła nadzieję, że ludzie będą używać organicznego, wysokiej jakości masła i dobrej soli, które zapewnią „wspaniałe rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze” i „mnóstwo minerałów śladowych”.
— Nie martwiłbym się tłuszczami nasyconymi w maśle. Stanowią one problem, gdy spożywamy je w połączeniu z dużą ilością cukru. Jako część zdrowej, zbilansowanej diety, tłuszcze nasycone nie powinny być groźne — dodał Watts.
Weganom i osobom unikającym nabiału Watts sugeruje zastąpienie masła olejem kokosowym.
Niebezpieczny „punkt błogości”
Terapeutka żywieniowa Rakhi Lad z Healthology powiedziała „Newsweekowi”, że ma mieszane uczucia wobec przekąski.
— Naturalnie słodkie i bogate w błonnik, potas i przeciwutleniacze daktyle Medjool wspomagają trawienie i podnoszą poziom energii. Dodanie odrobiny masła, zwłaszcza pochodzącego od zwierząt karmionych trawą, wprowadza zdrowe tłuszcze, które mogą spowolnić wchłanianie cukru, oferując bardziej stabilny zastrzyk energii — oceniła Lad.
Jeśli chodzi o sól, Lad zauważyła, że wzmacnia ona smak innych składników i pomaga osiągnąć „punkt błogości”, w którym jedzenie może stać się uzależniające.
— Producenci żywności wykorzystują ten efekt. Łączą cukier, sole i tłuszcze, aby zmusić nas do sięgnięcia po kolejny kęs — powiedział Lad.
Zaleca spożywanie przekąski „jako okazjonalnego przysmaku”, pamiętając o umiarze i kontroli porcji.
Jako „bardziej zrównoważoną” alternatywę Lad zaproponowała połączenie daktyli z masłem orzechowym lub tahini, plasterki jabłka z masłem orzechowym i cynamonem lub delektowanie się jogurtem greckim z gorzką czekoladą i solą morską.
„Nie jestem fanką daktyli nadziewanych masłem”
Najmniej entuzjastycznie nastawiona do daktyli nadziewanych masłem była dietetyczka Giulietta Durante z Hormones in Harmony, która stwierdziła, że główną wadą przekąski jest wysoka zawartość cukru.
— Tak, daktyle są bogate w minerały i błonnik, ale każdy daktyl zawiera około czterech łyżeczek cukru. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi również powinny uważać na tę przekąskę ze względu na wysoką zawartość sodu — wyjaśniła.
— Wyobrażam sobie, że tak przygotowane daktyle są naprawdę smaczne, więc jest mało prawdopodobne, by ktoś poprzestał na jednym! — dodała.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.