Nadzoruje pracę wszystkich narządów w organizmie i przebieg każdego procesu fizjologicznego. Odpowiada też za funkcjonowanie człowieka – jego inteligencję, zdolność do podejmowania decyzji, zapamiętywania czy okazywania uczuć, takich jak na przykład miłość. Organ ten jest jednak narażony na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Szkodzi mu między innymi: brak snu, niewłaściwa dieta, chroniczny stres, siedzący tryb życia, hałas, smog czy stosowanie używek (picie alkoholu, palenie tytoniu etc.). Zobacz, co zrobić, by zadbać o mózg i utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata.
Dieta dobra dla mózgu
Głównym źródłem energii dla mózgu są glukoza i tlen. By narząd mógł prawidłowo funkcjonować, trzeba mu więc dostarczać węglowodany (cukry). Najlepiej sprawdzają się te złożone, obecne między innymi w pełnoziarnistych pieczywie, ciemnych kaszach, warzywach czy roślinach strączkowych. Lepiej unikać węglowodanów prostych zawartych w słodyczach, wysoce przetworzonych przekąskach i napojach gazowanych. Bardzo ważną rolę w diecie dobrej dla mózgu odgrywają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – kwasy omega-3 i omega-6. Znajdziemy je w produktach, takich jak na przykład:
- nasiona (dyni, słonecznika, sezamu),
- pistacje,
- migdały
- orzechy włoskie,
- owoce morza,
- tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź itp.)
- algi,
- kawior.
Przeprowadzone badania dowodzą, że NNKT wzmacniają pamięć oraz koncentrację, a w dodatku zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji. Warto zadbać również o odpowiedni udział białka i witamin z grupy B w jadłospisie. Dlatego powinny się w nim znaleźć zielone warzywa (brokuł, jarmuż itp.) tofu oraz przetwory mleczne. Dobra dieta dla mózgu musi być przede wszystkim zróżnicowana i oparta na produktach naturalnego pochodzenia.
Jak „trenować” mózg?
Świetnym „ćwiczeniem” dla mózgu są różnego rodzaju gry logiczne, na przykład sudoku czy szachy. Pobudzają narząd do pracy i rozwijają umiejętność taktycznego myślenia, efektywnego zarządzania czasem i podejmowania decyzji. Regularne wykonywanie tego typu aktywności umysłowych zwiększa ilość połączeń między neuronami. Podobnie działa rozwiązywanie krzyżówek. Poniżej przedstawiamy, kilka pomysłów na „gimnastykę” mózgu. Możesz je wykonywać w czasie wolnym lub w przerwie w pracy. Wystarczy 5-10 minut dziennie:
1. Znajdź ukryte wyrazy w poniższym ciągu liter i znaków
Klskdkdejkdjdjkdjkdjkejkfkoknogedgdfwhvbxbnsndd.esds.dkrkjkjhjhggwqfgfpapugaaaahshhjdekmcmneyureiuireiiolriothjjhdflfkdlksłońkkjejkjkjherjhjj,dennjfnjhjejkewnmbndekwqlnjrtlkekqedpoqriowut5uiwuiutiinstynktkjekjkekjkjkjkhrfjhjmns,mas.,mnfdjkhkjjkejked,mv,mmdsflkjfdjkfdskjkdflkbieganiehjjkljlijerkjjhrfhkrhekhgrieueqwmnsdjkhkjjhwdejkhjkewkled,dnc.,L;KJAUIOPiłkajjkljkejwjkewjreuijkne,jkjhrjk
2. Dopisz pasujący wyraz do każdej ze wskazanych par
- pies-mysz
- drzwi-zamek
- morze-żagiel
- poduszka-biel
- rower-samochód
3. Znajdź w swoim najbliższym otoczeniu pięć rzeczy, które można zabrać ze sobą na bezludną wyspę.
4. Znajdź trzy zastosowania dla piłki tenisowej, inne niż gra w tenisa.
5. Przypomnij sobie, co jadłeś/jadłaś na śniadanie dwa dni temu.