„Właśnie zostałam zwolniona po 17 latach z Biełsatu i po 32 latach z TVP. Zaproponowano mi pierwotnie zwolnienie z Biełsatu (i TVP) na własną prośbę i ze złotym spadochronem (czyli na niezwykle korzystnych warunkach). Nie zgodziłam się na to. Powiedziano mi też, że budżet stacji ma zostać obcięty o 47 proc. i jest to decyzja MSZ. Stacja ma zostać rozkawałkowana, czyli programy rosyjskojęzyczne mają prawdopodobnie przejść docelowo do TVP World. To według mnie wielki błąd i zasadnicze złamanie tworzonej przez lata koncepcji” – przekazała w ubiegłym tygodniu na Facebooku była już szefowa Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Zobacz wideo
NIK skontroluje kościelne finanse

Jak dodała, „Biełsat miał sens i służył Polsce jako stacja skierowana na wschód w obecnej trudnej i wręcz niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej”. „Nikt mnie nie 'robił’ szefową kanału Bielsat i nikt mnie przekupstwem stamtąd nie wygoni ani nie zamknie mi ust umowami, którymi pozwolę się zakneblować w zamian za 'złoty spadochron'” – zaznaczyła.

Biełsat. Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona z TVP

Telewizja Polska potwierdziła w ubiegły wtorek, że Agnieszka Romaszewska-Guzy nie jest już szefową stacji. „Obecne kierownictwo Telewizji Polskiej w likwidacji podziękowało jej za wieloletnią współpracę. Obowiązki Romaszewskiej-Guzy przejmie jej dotychczasowy zastępca i jeden z założycieli stacji Aleksy Dzikawicki” – dodano.

Jak poinformowała TVP, „zmiany wynikają z prac prowadzonych nad nowym modelem kanałów zagranicznych TVP, które finansowane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych”.

„W ostatnich latach budżet TV Bielsat wzrósł z 30 milionów w 2018 roku do 90 mln planowanych na rok 2024. Zwiększenie finansowania wynikało m.in. z planów wydzielenia się kanału ze struktur TVP, co ułatwiałoby pozyskiwanie środków zewnętrznych. Proces ten nie został jednak przeprowadzony. MSZ nie zatwierdziło w bieżącym roku dofinansowania na planowanym przez antenę poziomie” – wyjaśniała Telewizja Polska. Przekazano również, że „stery stacji przejmuje Białorusin, co także wpisuje się w oczekiwania środowisk białoruskiej opozycji”.

W poniedziałek wystosowano kolejny komunikat. „TVP S.A. w likwidacji informuje, że z dniem 18 marca 2024 roku doszło do definitywnego zakończenia stosunku pracy między TVP S.A. a Panią Agnieszką Romaszewską-Guzy. Nastąpiło to z inicjatywy TVP S.A. w likwidacji, z przyczyn dotyczących pracownika” – stwierdzono.

„No to TVP jednak jeszcze nieco poprawiła moje zwolnienie, a mianowicie dziś wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne” – skomentowała Agnieszka Romaszewska na portalu X.

MSZ o Biełsacie i „pieniądzach, których nigdy nie było”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczało w ubiegłym tygodniu, jakoby budżet telewizji miał zostać obcięty o połowę. – Trzy lata temu Biełsat otrzymał od ministerstwa nieco ponad 20 milionów złotych, w poprzednich dwóch latach – już 63 miliony – mówił przed kilkoma dniami rzecznik MSZ Paweł Wroński. – Otrzymaliśmy pismo z pytaniem, czy w roku 2024 Telewizja Biełsat będzie finansowana w kwocie 75 milionów złotych. Pani Agnieszka Romaszewska, mówiąc o połowie, bo sądzę, że do tej kwoty się odnosi, mówi o pieniądzach, których nigdy nie było – dodał. W tym roku kanał ma otrzymać 40 mln zł.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version