Według „The Telegraph” dołączenie Ukrainy do NATO może nie dojść do skutku w najbliższym czasie. Świadczą o tym doniesienia mówiące, że na szczycie sojuszu, który odbędzie się od 9 do 11 lipca, kraj nie usłyszy propozycji, które umożliwiłyby dalszą procedurę dołączenia do NATO.

Zobacz wideo Atak rosyjski na kilku frontach? To możliwe

Ukraina nie dołączy do NATO? Media: Sojusz „obawia się wciągnięcia w wojnę z Rosją”

Zdaniem dziennikarzy „The Telegraph” NATO „obawia się wciągnięcia w wojnę z Rosją”. Źródło zaznajomione ze stanowiskiem administracji Joe Bidena stwierdziło, że Niemcy i USA „są bardzo sceptyczne w kwestii dalszego prowadzenia Ukrainy na drodze do pełnego członkostwa w NATO w tym roku”. Jak podkreślono, USA być może są mniej zaniepokojone, niż Niemcy, ale są świadome obawy przed zagrożeniem ze strony Rosji.

W efekcie Niemcy i USA miały ostrzegać Ukrainę przed naleganiem na wyznaczenie ścisłego harmonogramu dotyczącego jej przystąpienia do NATO. Natomiast Wołodymyr Zełenski został poproszony o niewywieranie presji na członków sojuszu w kwestii poparcia tej inicjatywy. Zdaniem dziennikarzy ta decyzja może wywołać frustrację u prezydenta Ukrainy, który był ostrzegany, aby nie żądał „niemożliwego” ze strony sojuszu.

NATO może zaproponować Ukrainie alternatywę. „NATO i UE blisko współpracowały, aby zapewnić wsparcie”

Przywódcy NATO mają jednak zaoferować coś, co będzie wyrazem wsparcia akcesji Ukrainy. Obecnie trwa dyskusja nad kolejnym pakietem wsparcia, który pokazałby, że „droga do członkostwa kraju w sojuszu staje się coraz krótsza”. Po raz pierwszy NATO wyraziło zgodę na dołączenie Ukrainy do NATO w 2008 roku, ale nigdy nie sfinalizowało harmonogramu, ani procesu akcesyjnego. Kraje członkowskie zgodziły się, że Ukraina nie zostanie dopuszczona do sojuszu w czasie wojny z Rosją, ponieważ to spowodowałoby uruchomienie klauzuli o wzajemnej obronie, która wynika z art. 5. 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek 28 maja 2024 roku wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Celem było omówienie dalszego wsparcia dla Ukrainy i potrzeby zwiększenia produkcji broni. – NATO i Unia Europejska bardzo blisko współpracowały, aby zapewnić Ukrainie bezprecedensowe wsparcie militarne, gospodarcze i finansowe – powiedział Jens Stoltenberg. 

Przed Szczytem Waszyngtońskim sojusz pracuje nad dalszą koordynacją dostarczania sprzętu i szkoleń. Jens Stoltenberg podkreślił, potrzebę „zapobiegania lukom i opóźnieniom, jak widzieliśmy ostatnio” oraz znaczenie zapewnienia „przewidywalnego i odpowiedzialnego wsparcia Ukrainy w dłuższej perspektywie”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version