O co chodzi: „New York Times” wskazał, że Kijów może zmienić swoje myślenie w sprawie zakończenia wojny. Ukraińscy urzędnicy zwracają uwagę na to, jakie gwarancje zawieszenia broni uda się wynegocjować, a nie jakie granice terytorialne uda się zachować. – Rozmowy powinny opierać się na gwarancjach – powiedział Roman Kostenko przewodniczący ukraińskiej Komisji Obrony i Wywiadu. Inny urzędnik z kolei wyznał, że kwestia terytorialna jest niezwykle ważna, ale to wciąż drugorzędna sprawa, a najważniejszą są „gwarancje bezpieczeństwa”. „Wśród Ukraińców rośnie poparcie dla oddania terytorium w zamian za pokój” – podkreślono.

Nasilone dyskusje: Amerykański dziennik donosi także, że dyskusje na temat ewentualnej ugody nasiliły się od wygranej Donalda Trumpa w zeszłym tygodniu, który od dawna otwarcie deklarował szybkie zakończenie wojny. – Trudno będzie nam dojść do porozumienia właśnie dlatego, że nawet nasze najłagodniejsze stanowisko zakłada dodatkowe ustępstwa terytorialne ze strony Ukrainy – powiedział gazecie biznesmen Konstantin Małofiejew, który jest sprzymierzony z Kremlem. „NYT” zwrócił również uwagę, że Donald Trump i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w zeszłym tygodniu, jednak żadna ze stron nie podała do publicznej wiadomości informacji, co było tematem spotkania. 

Zobacz wideo Donald Trump zwyciężył. Kreml świętuje, ale może nie być tak kolorowo dla Rosjan

Co słychać na froncie: Tymczasem Rosjanie twierdzą, że zdobyli przyczółek na obrzeżach Kupiańska, przyfrontowego miasta, kluczowego dla zaopatrzenia ukraińskiej armii. Taki komunikat wydał rosyjski MON. Jednak chwilę później ukraiński Sztab Generalny zapewnił, że to Ukraińcy w całości kontrolują sytuację w mieście. Rosyjskie oddziały w środę wkroczyły do miasta, ale Ukraińcom udało się odeprzeć atak. Część Rosjan miała być przebrana w ukraińskie mundury, co – jak podkreślił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy – wypełnia znamiona zbrodni wojennej. Kupiańsk został zdobyty przez Rosjan na początku wojny, ale po kilku miesiącach ukraińska armia odbiła miasto.

Przeczytaj także raport Maćka Kucharczyka: „Polscy żołnierze na Front Wschodni. Jak otoczenie Trumpa widzi pokój”. 

Źródło: New York Times

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version