Komisja Europejska zamierza przyspieszyć kontrole graniczne oraz zapewnić płynniejsze i bezpieczniejsze podróże. To ma się udać dzięki digitalizacji paszportów i dowodów osobistych dla wszystkich osób wjeżdżających do strefy Schengen lub ją opuszczających. Obecnie zarówno obywatele Wspólnoty, jak i spoza niej, podlegają systematycznym kontrolom osobistym podczas przekraczania zewnętrznych granic UE. 

Granice Unii Europejskiej. Tworzą się ogromne kolejki

Tylko w 2023 r. odnotowano prawie 600 milionów przekroczeń granicy. Komisja Europejska chce iść z duchem czasu i postawić na digitalizację. Z tą zaznajomieni są już obywatele Polski, którzy korzystają z elektronicznego dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Elektroniczny dokument tożsamości jest tak samo ważny, jak fizyczny dowód. Ma swoją odrębną serię, numer oraz termin ważności.

Jak będzie przebiegać digitalizacja? Komisja Europejska zaproponowała na początek wspólne ramy dla wykorzystania cyfrowych poświadczeń podróży. Druga rewolucja to nowa aplikacja EU Digital Travel. Ta pozwoli podróżnym na tworzenie i przechowywanie cyfrowych danych uwierzytelniających podróże. Jak będzie działać nowa aplikacja? 

Aplikacja Digital Travel będzie dostępna dla wszystkich obywateli UE i spoza UE posiadających paszport biometryczny lub dowód osobisty UE podróżujących do, lub z obszaru Schengen. Dzięki niej podróżni będą mogli tworzyć cyfrowe dane uwierzytelniające podróż i przesyłać swoje plany podróży i dokumenty do służb granicznych z wyprzedzeniem, aby przyspieszyć kontrolę na granicy. Aplikacja będzie wymagać zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych. Służby graniczne otrzymają również szkolenie na temat zasad bezpieczeństwa danych. 

Cyfrowe poświadczenia podróży. Rewolucja w turystyce

Cyfrowe poświadczenia podróży będzie cyfrową wersją danych, które przechowywane są w paszportach i dowodach osobistych. Obejmą one informacje zawarte w chipie paszportu lub dowodu osobistego. O jakich danych konkretnie mowa? W poświadczeniu podróży znajdą się między innymi obraz twarzy posiadacza, ale nie będzie tam jego odcisków palców. Cyfrowy dokument może być przechowywany w telefonie komórkowym, a po udostępnieniu w aplikacji EU Digital Travel

Podróżni będą mogli bezpłatnie poprosić o cyfrową wersję swoich dokumentów lub z niej korzystać. Nowy schemat ma, według europejskich deputowanych, wpłynąć na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim ma poprawić bezpieczeństwo. Oszustom trudniej będzie posługiwać się fałszywymi dokumentami lub przekraczać granice Schengen niezauważenie

Nowa aplikacja to poprawa efektywności kontroli granicznych. Dzięki wcześniejszym kontrolom, które są możliwe dzięki cyfrowym akredytacjom, organy zarządzające granicami mogą skupić się bezpośrednio na przemycie migrantów i wykrywaniu przestępców transgranicznych.

Kiedy zmiany? Poczekamy jeszcze kilka lat

Digitalizacja paszportów i aplikacja Digital Travel umożliwią także płynniejsze i szybsze przekraczanie granic. Podróżni będą mogli okazać swoje cyfrowe paszporty lub dowody osobiste przed podróżą w celu wcześniejszej kontroli granicznej. Co jeszcze ważne, zmniejszy się obciążenie administracyjne dla obywateli UE. 

Kraje UE mogą zezwolić swoim obywatelom na korzystanie z cyfrowych dowodów osobistych w celu uzyskania innych form rejestracji i identyfikacji.

Kiedy nastąpi digitalizacja paszportów? W najbliższym czasie Rada UE i Parlament Europejski muszą uzgodnić propozycje. Po ich przyjęciu zostanie opracowana aplikacja EU Digital Travel i niezbędne standardy techniczne. Według informacji KE aplikacja będzie dostępna dla podróżnych od 2030 roku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version