Zdaniem Racza w Moskwie „Putin dał jasno do zrozumienia, że Rosja zakończy wojnę na własnych warunkach, pomimo daremnych prób mediacji ze strony Orbana„. W ocenie specjalisty z think tanku DGAP „misja pokojowa” premiera Węgier została właściwie zakończona, ponieważ „trudno jest mediować, jeśli jedna ze stron nie chce negocjować”.

Do ostatniego, przed piątkową wizytą w Moskwie, spotkania dwóch przywódców doszło na początku lutego 2022 roku. Jak przypomniał analityk DGAP, wówczas Orban również nazywał wizytę „misją pokojową”, podczas gdy trzy tygodnie później Rosja rozpoczęła pełnowymiarowy atak na Ukrainę.

Według eksperta jest mało prawdopodobne, aby Orban zaproponował plan zakończenia wojny na Ukrainie, którego od dwóch lat szukają „największe wpływowe mocarstwa na świecie”, w tym USA, Chiny, Brazylia czy Turcja.

Viktor Orban w Kijowie i Moskwie. Skrajne oceny eksperta

Racz uważa, że wcześniejsza wizyta Orbana w Kijowie była udana i może przynieść wymierne rezultaty, chociażby w kwestii około 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. „To najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się w stosunkach węgiersko-ukraińskich na wysokim szczeblu od lat” – dodał.

Jak kontynuował, podróż do Moskwy „była niemal dokładnie odwrotnością” spotkania w Kijowie, „z tym podobieństwem, że zorganizowano ją w pośpiechu w bardzo krótkim czasie” – zauważył Racz. Jak ocenił, Putin „upokorzył Orbana”, powtarzając otwarcie swoje żądania, a także celowo nazywając go reprezentantem Unii Europejskiej, co nie było prawdą.

„Próba utrzymania wizyty w Moskwie w tajemnicy do ostatniej chwili „poważnie zaszkodziła i tak niezbyt stabilnemu wizerunkowi Węgier i ich polityki zagranicznej w Europie i USA” – napisał analityk DGAP. „Fakt, że Putin mógł publicznie próbować wbić klin w szeregi UE za pomocą Orbana i że mógł wykorzystać jego wizytę do powtórzenia swojego ultimatum (…) leżał wyłącznie w interesie Rosji” – dodał.

Chiny na liście premiera Węgier. MSZ w Pekinie wydało oświadczenie

Viktor Orban kontynuował w poniedziałek swoją „misję pokojową”, którą rozpoczął po przejęciu przez Węgry 1 lipca półrocznej prezydencji w Radzie UE. Po Kijowie i Moskwie odwiedził Pekin, następnie pojawi się na szczycie NATO w Waszyngtonie. 

Podczas spotkania z Orbanem chiński przywódca Xi Jinping podkreślił, że w interesie wszystkich stron leży „poszukiwanie politycznego rozwiązania” poprzez szybkie zawieszenie broni – przekazało pekińskie MSZ. Jak dodało, „społeczność międzynarodowa powinna stworzyć warunki do wznowienia bezpośredniego dialogu i negocjacji między obiema stronami oraz zapewnić pomoc”. 

Zawieszenie broni w tym konflikcie może nastąpić możliwie szybko tylko wtedy, gdy wszystkie główne mocarstwa wykażą się pozytywną, a nie negatywną energią” – dodano. W lutym 2023 roku ChRL przedstawiła 12-punktowy plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie, ale wysłała przedstawicieli na czerwcowy szczyt w Szwajcarii poświęcony pokojowi na Ukrainie. W zamian zaproponowała wspólnie z Brazylią zorganizowanie własnej konferencji pokojowej.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version