Jak informuje agencja AFP, zakaz, jaki wprowadzają linie lotnicze Emirates, dotyczący przewożenia na pokładzie ich samolotów krótkofalówek oraz pagerów, to pokłosie ataków sabotażowych w Libanie, do których doszło w połowie września.

W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 37 osób, a prawie trzy tysiące zostało rannych.

Bliski Wschód. Linia lotnicza zakazuje przewozu pagerów. Obawy po atakach

„Wszystkim pasażerom podróżującym do, z lub przez Dubaj zabrania się przewożenia pagerów i krótkofalówek w bagażu rejestrowanym lub kabinowym” – oświadczył przewoźnik. Przypomnijmy, że rządzenia komunikacyjne używane były przez wspieraną przez Iran grupę Hezbollah, która za atak obwiniała Izrael.

W komunikacie, który linia lotnicza Emirates opublikowała na swojej stronie internetowej w piątek stwierdzono, że „takie przedmioty znalezione w bagażu podręcznym lub rejestrowanym pasażerów zostaną skonfiskowane przez policję w Dubaju„.

Co więcej, przewoźnik ogłosił, że ich trasy do Iraku i Iranu pozostaną zawieszone do wtorku. „Odwołanie lotów zostało po raz pierwszy ogłoszone w następstwie poważnego irańskiego ataku na Izrael w tym tygodniu, w wyniku którego pociski rakietowe przeleciały nad Irakiem i Iranem” – podała AFP. 

Linia lotnicza poinformowała również, że loty do Jordanii, które również zostały zawieszone, będą wznowione w niedzielę. Natomiast w związku z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie i nasilającymi się atakami Izraela na Liban, w tym w pobliżu tamtejszego lotniska, Emirates zawiesiło rejsy do tego kraju do 15 października. Kilku innych przewoźników również zawiesiło niektóre połączenia do oraz z Bejrutu, a także innych lotnisk na Bliskim Wschodzie.

Jak informowaliśmy w Interii w połowie września, pagery eksplodowały we wtorek na przestrzeni około 40 minut w rejonach uważanych za najważniejsze bastiony libańskiej organizacji terrorystycznej Hezbollah, czyli na przedmieściach Bejrutu, w dolinie Bekaa, na południu Libanu oraz w Syrii.

Według naszych ustaleń to Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryminalny atak, który dotknął także ludność cywilną” – przekazał wówczas w oświadczeniu Hezbollah, zapowiadając odwet. 

– Wszczęto sprawę dotyczącą osoby zaginionej i wysłaliśmy międzynarodowe zapytanie w sprawie tej osoby – przekazała Mari Elise Bunaes Myhrer, przedstawicielka norweskiej policji. Jak dodała, zamieszczono międzynarodowy komunikat w systemie Interpolu

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version