Wypłacenie wszystkich trzynastych emerytur potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Poinformował, że pieniądze trafiły do ponad 8,5 mln osób, czyli do wszystkich uprawnionych emerytów i rencistów. ZUS przeznaczył na ten cel 15,1 mld zł.
Kiedy wypłata 14. emerytury?
„Trzynastki” były wypłacane w kwietniu wraz ze świadczeniem podstawowym. Wypłacane były w kwocie najniższej emerytury, czyli 1780,96 zł brutto. Od tej kwoty pobierana jest składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy w wysokości 12 proc., jeśli suma 13. emerytury i świadczenia podstawowego przekroczy kwotę 2,5 tys. złotych brutto. Wszyscy uprawnieni otrzymali świadczenie w tej samej wysokości – inaczej niż przy 14. Emeryturze, w której pełną kwotę świadczenia uzyskują tylko emeryci i renciści, których świadczenie zamyka się w określonym przedziale. Po przekroczeniu ustalonej w przepisach granicy zaczyna obowiązywać zasada „złotówki za złotówkę”, czyli czternasta emerytura jest systematycznie zmniejszana.
Według planów wypłaty 14. emerytur odbędą się w drugiej połowie 2024 roku. Dodatkowe świadczenia prawdopodobnie pojawią się na kontach emerytów i rencistów we wrześniu lub październiku.