Do wyborów prezydenckich zostało już tylko kilka dni. 18 maja — w niedzielę — odbędzie się pierwsza tura, od godz. 7. do 21, obywatele będą mogli oddać głos na wybranego kandydata bądź kandydatkę. Jeszcze przed otwarciem lokali będzie obowiązywać cisza wyborcza. Kiedy się rozpocznie i co grozi za jej złamanie?
Wybory prezydenckie 2025. Czym jest cisza wyborcza?
Ciszą wyborczą nazywamy okres przed głosowaniem, w którym zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej. Zabrania się wtedy zwoływania zgromadzeń, organizacji pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień czy rozpowszechniania materiałów wyborczych, których celem może być nakłonienie wyborców do oddania głosu na określonego kandydata.
Zakazy te dotyczą także publikacji internetowych — podczas ciszy wyborczej zabronione jest udostępnianie treści czy nawet pisanie komentarzy dotyczących kandydatów. Zakazane jest również eksponowanie znaków i symboli kojarzonych z poszczególnymi komitetami oraz publikowanie sondaży.
Wybory prezydenckie 2025. Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?
Foto: Krzysztof Cesarz / PAP
Wybory prezydenckie 2025. Kiedy rozpocznie się cisza wyborcza?
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania — w tym roku zacznie się w nocy z piątku na sobotę — z 16 na 17 maja. Stan ten trwa aż do zakończenia wyborów, czyli do godziny 21.00 w niedzielę 18 maja.
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Prowadzenie agitacji podczas głosowania jest traktowane jako wykroczenie, natomiast publikowanie sondaży czy przewidywanych wyników jest w Polsce przestępstwem, za które może zostać nałożona na nas grzywna o wysokości nawet miliona złotych. Wszelkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.
Oto teksty na temat wyborów prezydenckich 2025, które mogą cię zainteresować:
Wybory 2025. Kiedy odbędą się wybory prezydenckie [DATY]
Sondaż prezydencki. Karol Nawrocki ma problem w drugiej turze wyborów
Mentzen kontra Hołownia. Kto zwyciężył w najostrzejszej debacie wyborczej?
Wybory prezydenckie. Trzaskowski budzi największą niechęć. Zaskakujący fenomen
