W obliczu wojny w Ukrainie pojawiają się niepokojące informacje o desperackich działaniach północnokoreańskich żołnierzy, którzy zostali wysłani do Rosji, by wspierać siły Władimira Putina. Z relacji sił wywiadowczych wynika, że ci bojownicy podejmują skrajne kroki, by uniknąć niewoli – decydują się na samobójstwo.
Redakcja Newsweek.com próbowała skontaktować się z przedstawicielami Kremla, ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ambasadą Korei Północnej w Londynie, by uzyskać ich stanowisko w tej sprawie. Dotychczasowe informacje rysują obraz dramatycznej sytuacji, w której żołnierze Pjongjangu stają przed tragicznym wyborem.
Z informacji przekazanych przez ukraińskie i południowokoreańskie źródła wynika, że około 10 do 12 tys. żołnierzy z Korei Północnej mogło zostać wysłanych na południe Rosji, by walczyć przeciwko Ukrainie. Zarówno Moskwa, jak i Pjongjang nie potwierdziły tych doniesień.
Granatami tuszują sprawy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o schwytaniu dwóch żołnierzy, co może świadczyć o ich niechęci do poddania się. Z kolei Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej (NIS) przekazała, że żołnierze z Północy otrzymali rozkaz popełniania samobójstwa, by uniknąć schwytania przez ukraińskie siły.
Japońska agencja prasowa Kyodo News przytoczyła wypowiedzi ukraińskich urzędników, którzy twierdzą, że północnokoreańscy bojownicy detonują granaty w pobliżu swoich twarzy, by uniknąć identyfikacji. Ma to na celu ukrycie zaangażowania Korei Północnej w konflikt. Opisane działania są interpretowane jako forma prania mózgu stosowanego przez władze w Pjongjangu.
Siły Operacji Specjalnych Ukrainy poinformowały o śmierci 17 żołnierzy z Korei Północnej w jednej z potyczek, w tym o jednym, który wysadził się granatem. Według południowokoreańskiego wywiadu, straty w szeregach żołnierzy Korei Północnej mogą sięgać około 300 zabitych i 2700 rannych.
Prezydent Zełenski wyraził gotowość do wymiany schwytanych żołnierzy na ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji. Sytuacja ta rzuca nowe światło na zależność Rosji od pomocy wojskowej z Korei Północnej i stawia pytanie o dalsze losy żołnierzy z Północy na polu bitwy.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.