„Czy Pani/Pana zdaniem w Polsce powinny zostać wprowadzone związki partnerskie dla osób tej samej płci?” – to pytanie autorzy najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” zadali ankietowanym. 

Największy odsetek respondentów – 33,6 proc. – wskazał odpowiedź: „Tak, ale nie powinny mieć prawa do adoptowania dzieci”. Tego zdania jest 31 proc. badanych kobiet i 36 proc. mężczyzn.

Sondaż. Związki partnerskie? Polacy podzieleni

Drugą najliczniej wybieraną odpowiedzią w sondażu SW Research – 26,2 proc. – była opcja „Tak, powinny mieć też prawo do adoptowania dzieci”.

Łącznie za wprowadzeniem w Polsce związków partnerskich opowiada się 59,8 proc. respondentów.

28,1 proc. ankietowanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a 12,1 proc. nie ma w tym temacie zdania. 

Związki partnerskie. Co zakłada projekt ustawy?

Zgodnie z założeniami rządowego projektu ustawy związek partnerski zostaje zawarty, „gdy dwie osoby złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego zgodne oświadczenia o zawarciu tego związku„, także jeśli chodzi o osoby tej samej płci. Takiego związku nie mogłyby zawrzeć natomiast osoby, które:

  • w chwili składania oświadczenia o zawarciu związku partnerskiego nie ukończyły 18 lat, 
  • osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, 
  • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo, 
  • osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia, 
  • osoby pozostające w związku małżeńskim lub w związku partnerskim (…), 
  • osoby, które w chwili składania oświadczeń o zawarciu związku partnerskiego są w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony, pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie może się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste.

Celem projektu ma być m.in. wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 12 grudnia 2023 r. – czytamy na stronach RCL. ETPCz stwierdził w nim bowiem naruszenie przez Polskę art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a dokładnie prawa do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego. 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version