Nowy szef KBW: Rafał Tkacz – jest od 2006 roku szefem delegatury KBW w Opolu. Wizję działalności Krajowego Biura Wyborczego Tkacz przedstawił podczas publicznego wystąpienia w Senacie. – W KBW nie ma potrzeby robić rewolucji, bowiem jest ono instytucją znakomicie zarządzaną. Każda z dotychczasowych osób pełniąca funkcję [jego szefa] miała, ma znakomite cechy i od każdej z nich chciałbym czerpać, gdyby to mi powierzono tę funkcję. Jestem wielkim zwolennikiem wzmocnienia roli delegatur KBW oraz szerokiego, edukacyjnego wyjścia na zewnątrz – mówił.
O czym mówił Tkacz: Tkacz podkreślał rolę znacznie sprzętu informatycznego w działaniu obwodowych komisji wyborcze. Podkreślił, że teraz komisje są uzależnione od samorządów, które odpowiadają za przygotowanie lokalu wyborczego. Odniósł się też do pytania o kompetencje przewodniczącego PKW. – Przewodniczący PKW przede wszystkim reprezentuje Komisję na zewnątrz, to jest jego podstawowa funkcja. Czy ma kompetencje władcze? Oczywiście nie ma. Tak jak każdy członek PKW ma w każdym głosowaniu jeden głos, więc absolutnie głos przewodniczącego w głosowaniach PKW nie przeważa – mówił Rafał Tkacz.
Inni kandydaci: Wysłuchanie publiczne jest nowym elementem procesu wyboru szefa KBW. Kandydaci musieli odpowiedzieć na pytania między innymi senatorów i organizacji pozarządowych dotyczące głównie usprawnienia wyborów. O stanowisko szefa KBW starali się też Grzegorz Lewocki i Witold Niemkowicz. 3 marca kończy się siedmioletnia kadencja dotychczasowej szefowej KBW Magdaleny Pietrzak.
Przeczytaj też artykuł „Wołodymyr Zełenski o rozmowach w Rijadzie: Nie zamierzam akceptować ultimatum Rosji”
Źródło: IAR