Otyłość jest określana mianem epidemii XXI wieku. Zmaga się z nią coraz więcej osób w różnym wieku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że choroba może dotyczyć ponad 20 procent ludzi na całym świecie. W Polsce z tym schorzeniem zmaga się już ponad 21 procent dorosłych. Chińsko-amerykański zespół naukowców zidentyfikował czynnik, który może znacznie skracać życie pacjentów z otyłością. Chodzi o kwestie, które do tej pory rzadko były brane pod uwagę.
Otyłość a izolacja społeczna
Eksperci z Chin i Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić jak izolacja społeczna wpływa na pacjentów z otyłością. Zorganizowali badania, w których udział wzięło niespełna 400 tysięcy osób. Okazało się, że izolacja społeczna i samotność znacznie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wśród osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Prawdopodobieństwo wzrasta o 36 procent. Dla porównania w grupie osób zdrowych wyniosło ono 9 procent.
Co więcej, izolacja społeczna została uznana za czwarty najsilniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci. Tym samym „wyprzedziła” samotność, nadciśnienie, depresję, picie alkoholu czy niską aktywność fizyczną. Na niechlubnym podium znalazło się natomiast palenie papierosów w towarzystwie cukrzycy i deprywacji rozumianej jako brak dostępu do zasobów i usług.
Samotność a izolacja społeczna
Warto w tym miejscu odróżnić pojęcie samotności od izolacji społecznej. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza subiektywne poczucie, które występuje, gdy ilość oraz jakość nawiązywanych relacji z ludźmi nie zaspokaja indywidualnych potrzeb danego człowieka. Tymczasem izolacja społeczna odnosi się do sytuacji, gdy osoba dystansuje się od innych lub zostaje odrzucona przez grupę, na przykład z powodu swojego wyglądu, koloru skóry, niepełnej sprawności itp. W przywołanym badaniu obie zmienne mierzono za pomocą metod kwestionariuszowych. Ochotnicy odpowiadali na pytania typu: „Czy często czujesz się samotny?” oraz „Jak często jesteś w stanie zwierzyć się bliskiej Ci osobie?”, „Jak często widujesz rodzinę i przyjaciół?”, „Jak często odwiedzasz kluby towarzyskie?”
Dlaczego izolacja społeczna skraca życie osób z otyłością?
Dotychczas przeprowadzone badania dowiodły, że izolacja społeczna może pogarszać funkcjonowanie człowieka nie tylko na poziomie psychologicznym, ale również fizjologicznym i wywoływać stany zapalne tkanek. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób. „Samotność i izolacja społeczna mogą też zwiększać ryzyko podejmowania zachowań ryzykownych, takich jak nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, co skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia” – zauważają autorzy badania.