Kardynał Kazimierz Nycz podczas uroczystości Boże Ciała nawiązał do ostatniej decyzji prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie, zgodnie z którym symbole religijne będą musiały zniknąć z przestrzeni publicznej w stołecznych urzędach. „Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie” – uzasadniał decyzję Trzaskowski. – Chociaż dyskusja o świeckości i bezstronności państwa pewnie będzie potrzebna i będzie nas czekała, to jesteśmy przekonani, że nie przekreślają tej świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże” – mówił w czwartek na placu Piłsudskiego metropolita warszawski.
Kard. Nycz w Boże Ciało zaatakował Trzaskowskiego. „Nie potrzeba nowych wojenek”
Według kardynała Nycza są ważniejsze sprawy załatwienia ponad podziałami. – Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie trzeba nowych wojenek i podziałów, są o wiele ważniejsze problemy i ważniejsze sprawy – dodał. Duchowny wskazał również, że w uroczystość Bożego Ciała wierni wspominają tajemnicę, że Chrystus stał się człowiekiem i przyjął ludzkie ciało ze wszystkim oprócz grzechu.
– W ten sposób objawił dwie niezwykłe prawdy o naszym człowieczeństwie, o naszej ludzkiej godności. Skoro Bóg, z miłości do ludzi, staje się człowiekiem, przyjmuje ludzkie ciało, to człowiek i jego godność wśród stworzeń jest wyjątkowa i niepowtarzalna – podkreślił.
Boże Ciało na ulicach Warszawy. Centralna procesja na placu Piłsudskiego
Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii kończącej procesję Bożego Ciała również o tym, że jego obecność na ulicach z Najświętszym Sakramentem jest wyrazem normalności. Metropolita warszawski wyraził nadzieję, minęły czasy „kiedy w imię fałszywych założeń ideologicznych ksiądz, biskup, w Krakowie czy Warszawie nie mógł stanąć w publicznym miejscu”. – Powinniśmy i możemy publicznie wyznawać swoją wiarę, nikomu nie przeszkadzając, nikogo nie obrażając – podkreślał.
Metropolita podziękował również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie procesji. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało to święto ruchome w kalendarzu Kościoła katolickiego. Jego data jest uzależniona od Wielkanocy i wypada 60 dni po niej. To jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po mszyj wychodzą na ulice, formują procesję i udają się do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię.