28 grudnia Władimir Putin podpisał nową strategię przeciwdziałania ekstremizmowi w Rosji. Jak zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW), rosyjski przywódca usankcjonował w dokumencie swoją tzw. politykę „denazyfikacji” Ukrainy, bowiem takim sformułowaniem posługuje się oficjalny język rosyjskiej propagandy

Chodzi o koncepcję przeciwdziałania rzekomemu ekstremizmowi, pod płaszczykiem której Putin wysuwa te same żądania usunięcia ukraińskich władz, które wysunął w 2022 r., rozpoczynając pełnoskalową inwazję na ten kraj. Z raportu wynika, że prezydent Rosji podpisał ostatnią wersję takiej strategii w 2020 roku.

W tegorocznej strategii po raz pierwszy pojawiają się odniesienia do „rusofobii„, którą dokument definiuje jako „nieprzyjazne, stronnicze i wrogie” postawy oraz „działania dyskryminacyjne” wobec rosyjskich obywateli, języka i kultury przez państwa nieprzyjazne Rosji

Wojna w Ukrainie. Putin przyjął nową strategię

Dokument z 2024 r. – podobnie jak w wersji z 2020 r. – określa Ukrainę jako główne źródło ekstremizmu. W strategii zaznaczono także, że Rosja musi „wyeliminować” pochodzące z Ukrainy źródło zagrożeń ekstremistycznych.

„Zawarte w dokumencie odniesienia do 'rusofobii’ i 'dyskryminacji’ rosyjskich obywateli, języka i kultury zbiegają się również z niedawną tezą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, że taka rzekoma dyskryminacja ze strony obecnych władz Ukrainy jest 'główną przyczyną’ wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która musi być uwzględniona we wszelkich przyszłych negocjacjach” – wskazano w raporcie ISW.

Analitycy przewidują, że Kreml prawdopodobnie wykorzysta nowy dokument do uzasadnienia swoich wezwań do usunięcia ukraińskich władz jako elementu działań „antyekstremistycznych”.

ISW: Putin próbuje zadowolić kluczową część elektoratu

W nowej strategii zawarto również postulaty, które odbiją się echem w prowojennej i ultranacjonalistycznej części rosyjskiego społeczeństwa. Jak ocenia ISW, prawdopodobnie stanowi to część wysiłków Kremla na rzecz uspokojenia i zdobycia przychylności tego kluczowego dla Putina elektoratu.

W podpisanym przez Putina dokumencie stwierdzono, że przebywający w Rosji migranci są zaangażowani w nielegalne działania, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się w kraju ekstremizmu.

Strategia wzywa do zmian w polityce migracyjnej, m.in. zwalczania „działań propagandowych” rzekomo odbywających się w miejscach zamieszkania migrantów. Pojawia się również wezwanie do dostosowania programów edukacyjnych na Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej, tak, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się rusofobii.

Nowa strategia Kremla. Wnioski z raportu ISW

ISW przypomina, że rosyjska ultranacjonalistyczna społeczność tzw. blogerów wojskowych wielokrotnie wzywała Rosję do przyjęcia ostrzejszej polityki migracyjnej i skarżyła się na domniemaną „rusofobię” w byłych republikach radzieckich, takich jak Kazachstan.

„Putin jest zmuszony zadowolić swój ksenofobiczny i ultranacjonalistyczny elektorat, który jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników wojny Rosji w Ukrainie, jednocześnie równoważyć zapotrzebowanie Rosji na siłę roboczą dla swojej gospodarki i armii” – podsumowuje ISW.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version