Aby zobaczyć zorzę polarną trzeba spełnić co najmniej dwa warunki. Pierwszym jest trwanie intensywnej burzy geomagnetycznej, drugim – bezchmurne niebo.
Oba warunki zostały spełnione w nocy z piątku na sobotę. Podobnie ma być w nocy z soboty na niedzielę. Kolorowe niebo znowu pojawi się nad Polską.
Z udostępnionej przez IMGW mapy wynika, że zorze będą najbardziej widoczne na północy oraz we wschodniej części kraju.
Zorza polarna. Jak zrobić dobre zdjęcie?
Jak przygotować się do obserwacji? Należy zwrócić się w kierunku północnym. To tam niebo jest najbardziej ciemne. Co więcej, najlepiej znaleźć miejsce z dala od świateł.
Aby uwiecznić zjawisko trzeba zabrać aparat oraz pamiętać o dwóch zasadach. Użycie statywu oraz wybranie funkcji długiego czasu naświetlania może spowodować, że otrzymamy niesamowite efekty.
Co w przypadku smartfonów? Tutaj oprócz statywów oraz ustawienia czasu ekspozycji dobrze zadbać o ISO na poziomie pomiędzy 800 a 1600 oraz odpowiedni balans bieli.
Zorza polarna w Polsce
Zorzę polarną w nocy z piątku na sobotę widać było z wielu miejsc w Polsce – zwłaszcza w południowych województwach, ale i w innych regionach.
W sieci nie brakuje fotografii różowo-fioletowego, nocnego nieba. Szczęśliwie udało się, że zachmurzenie nie było spore i nie przeszkodziło w obserwacji tego kosmicznego spektaklu.
Nie tylko Polacy podziwiali nocne zjawisko. Taką okazję mieli również mieszkańcy innych europejskich państw, chociażby Holandii.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!