„Dzisiaj na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby do śledztwa w sprawie podejmowania, w zamian za korzyść majątkową albo jej obietnicę, pośrednictwa w załatwieniu dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT” – przekazał rzecznik MSWiA oraz ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Jak dodał, wśród zatrzymanych jest „duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku”. To ks. gen. bryg. w stanie spoczynku Sławomir Żarski – ustaliła PAP. Drugi podejrzany to Ryszard Walczak.

CBA zatrzymało księdza. To wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku

Rzecznik MSWiA przekazał także, że „agenci CBA zabezpieczają dokumentację oraz nośniki danych w 10 lokalizacjach, na terenie trzech województw”.

„Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane dalsze czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy szczegółowych informacji” – podkreślił Dobrzyński.

Afera w WOT. Zatrzymano dwie osoby

Ks. prałat Sławomir Żarski, jako pułkownik w 2010 r. – decyzją szefa MON Bogdana Klicha – został przeniesiony do rezerwy kadrowej. Zanim do tego doszło duchowny był wymieniany jako główny kandydat na stanowisko ordynariusza polowego Wojska Polskiego po śmierci bp. Tadeusza Płoskiego w katastrofie smoleńskiej. W październiku 2016 r. duchowny został inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej i objął stanowisko proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim.

Prezydent Andrzej Duda 6 marca 2018 r. mianował ks. płk w st. spocz. Sławomira Żarskiego na stopień generała brygady.

Drugi zatrzymany to Ryszard Walczak – działacz Prawa i Sprawiedliwości z podwarszawskich Ząbek i dobry znajomy Antoniego Macierewicza. Od kwietnia 2016 r. był kierownikiem Sekcji Gospodarczej w Pionie Logistyki Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Zasłynął budowami pomników m.in Romana Dmowskiego przy pl. Na Rozdrożu w Warszawie czy „Panteonu Bohaterów” w Ossowie poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej. Jakie zadania mają żołnierze?

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Do ich zadań należy przede wszystkim współpraca z wojskami eksterytorialnymi w celu prowadzenia działań obronnych, a także pomoc w przypadku elementów znajdujących się poza układem militarnym. Dodatkowo żołnierze WOT 

realizują zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, zwalczania oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych czy też ochrony mienia.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane również w celu prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, w tym przede wszystkim przeciwdywersyjnym oraz przeciwdesantowym. Kolejnym zadaniem dla żołnierzy WOT jest również zabezpieczenie przyjęcia, a także rozwinięcia sił sojuszniczych, a także prowadzenie działań informacyjnych.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version