Chiny wezwały świat do zakazania broni jądrowej. Jednocześnie wciąż zwiększają swój arsenał i ostrzegają, że wszelkie próby wpływu na ich politykę nuklearną będą „daremne”.

— Państwa posiadające broń jądrową powinny wynegocjować i zawrzeć traktat o „wzajemnym nieużywaniu jej” lub wydać oświadczenie polityczne, by zapobiec wyścigowi zbrojeń nuklearnych i zmniejszyć ryzyko strategiczne — oświadczył Sun Xiaobo, dyrektor generalny Departamentu Kontroli Zbrojeń w chińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jego komentarz został przedstawiony przez Stałą Misję Chińskiej Republiki Ludowej przy ONZ.

Sun przemawiał w trakcie debaty generalnej 79. Komitetu Pierwszego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, po tym, jak nagłośniony został test wystrzelenia pocisku balistycznego przez Chiny.

Sun wezwał do „całkowitego zakazu i dokładnego zniszczenia” broni jądrowej, a także do ustanowienia świata wolnego od broni jądrowej.

— Chiny podjęły decyzję o rozwoju broni nuklearnej w szczególnym okresie historycznym, aby poradzić sobie z szantażem nuklearnym, przełamać monopol i zapobiec wojnie nuklearnej — powiedział Sun. — Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii za pomocą broni jądrowej, nękać lub zastraszać państw nieposiadających broni jądrowej. Wszelkie próby oczerniania lub zniekształcania chińskiej polityki nuklearnej zakończą się niepowodzeniem.

25 września chińskie wojsko przeprowadziło testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Pocisk został wystrzelony z południowej wyspy Hainan. Atrapa głowicy bojowej rozbiła się w odległości 12 tys. km na Oceanie Spokojnym.

Według zdjęcia opublikowanego przez chińską armię zdolnym do przenoszenia broni jądrowej był pocisk DF-31AG. Według doniesień zasięg pocisku pozwoliłby mu na dotarcie do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych z większości obszarów rozmieszczenia w Chinach.

Sun powtórzył również chińską strategię nuklearną, twierdząc, że kraj ten zadeklarował, że nigdy i pod żadnym pozorem nie użyje broni jądrowej jako pierwszy, utrzymując swoje siły nuklearne na minimalnym poziomie wymaganym dla bezpieczeństwa narodowego.

— Chiński prezydent Xi Jinping wielokrotnie podkreślał, że broń nuklearna nie może zostać użyta, a wojna nuklearna nigdy nie może być prowadzona — dodał Sun.

Pekin nigdy nie ujawnił wielkości swojego arsenału nuklearnego. Amerykańskie wojsko twierdzi, że Chiny gwałtownie zwiększyły potencjał nuklearny i w maju ubiegłego roku posiadały ponad 500 głowic. Szacuje się, że do 2030 r. liczba ta prawdopodobnie przekroczy 1000.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Pentagon w 2023 r., zmiany w możliwościach i gotowości chińskich sił nuklearnych w nadchodzących latach „prawdopodobnie wyprzedzą” potencjalny rozwój sił nuklearnych jakiegokolwiek rywala.

Bez wymieniania USA z nazwy, Sun skrytykował politykę nuklearną Waszyngtonu, w tym przyspieszenie modernizacji zapasów nuklearnych. Amerykańskie wojsko modernizuje swoje pociski ICBM, bombowce zdolne do przenoszenia pocisków nuklearnych i okręty podwodne z rakietami balistycznymi.

— Państwa posiadające broń nuklearną powinny znieść porozumienia o współdzieleniu broni nuklearnej i rozszerzonym odstraszaniu. Powinny też wycofać całą broń nuklearną rozmieszczoną za granicą z powrotem na swoje terytoria — dodał Sun.

Stany Zjednoczone rozmieściły ok. 100 taktycznych bomb jądrowych w bazach lotniczych w Europie, wspierając bezpieczeństwo NATO, działając jako środek odstraszający dla Rosji, która wielokrotnie groziła eskalacją nuklearną w czasie trwającej wojny w Ukrainie.

Waszyngton wspiera również południowokoreańskie i japońskie wysiłki na rzecz odstraszania i reagowania na scenariusze nuklearne i nienuklearne za pomocą pełnego zakresu zdolności wojskowych, w tym broni jądrowej.

Jeśli chodzi o rozbrojenie nuklearne, Sun zażądał, aby kraje z największymi arsenałami nuklearnymi wzięły na siebie „szczególną i główną odpowiedzialność” za dokonanie tego, co nazwał „drastycznymi i znaczącymi redukcjami”, tworząc warunki do ogólnego i całkowitego rozbrojenia nuklearnego.

W lipcu chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło decyzję o wstrzymaniu rozmów nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu amerykańskiej sprzedaży broni Tajwanowi, który jest postrzegany przez Pekin jako separatystyczna prowincja.

Obecnie dziewięć krajów posiada broń jądrową, przy czym 90 proc. należy do Rosji i USA. Szacuje się, że Moskwa posiada 4380 głowic nuklearnych, podczas gdy Waszyngton posiada 3748 głowic nuklearnych.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version