W środę na stronie ukazał się projekt ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych, likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych ustaw. Jego wnioskodawcą jest Minister-Członek Rady Ministrów Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemioniak.
Projekt zakłada m.in. „likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje”.
Likwidacja CBA. Te służby przejmą obowiązki
„Działanie to pozwoli też ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające intensywną ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego. Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji” – czytamy o jego celu.
Jako datę likwidacji CBA wskazano 1 stycznia 2025 roku.
Minister Tomasz Siemoniak 22 kwietnia ujawnił, kto przejmie obowiązki zlikwidowanej służby. Część trafi do Centralnego Biura Zwalczania Korupcji. Zwrócił uwagę, że niektóre przestępstwa mają „charakter lokalny” i dot. „niskiego szczebla”. Służby – podobne do Centralnego Biura Śledczego Policji – mogą więc sprawdzić się tu lepiej. Koordynator służb specjalnych zdradził, że obszarem oświadczeń majątkowych będzie natomiast zajmowała się Krajowa Administracja Skarbowa. Powiedział też, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w swoje zdania wpisaną ma już „walkę z korupcją”. Będzie zajmować się przestępstwami „na poziomie rządowym, ogólnokrajowym”. A także współpracować z KAS.