Dzieci siedzą przy stole całkowicie pokrytym folią aluminiową. Najpierw pojawia się spaghetti, bezceremonialnie wyrzucone na folię. Następnie na wierzch rzucane jest pieczywo czosnkowe, a po nim klopsiki — jeden toczy się na podłogę — i sos kapiący na stos makaronu, brokułów i parmezanu. Tata trze ser bezpośrednio do ust mamy. Potem cała rodzina siada do posiłku.

Kiedy skończą, mama składa wszystko w folię — prawdopodobnie w celu wyrzucenia do kosza — i stół jest jak nowy, bez konieczności zmywania.

To jeden z przykładów obiadów typu „table dump”, trendu zapoczątkowanego na TikToku, który rozprzestrzenił się na Instagram. Polega on na tym, że rodzice wysypują jedzenie bezpośrednio na nakryty stół, aby dzieci mogły się nim delektować bez używania naczyń.

26-letnia Kaci Driggers z Florydy rozmawiała z „Newsweekiem” o swoim filmie i przekonywała: — Moje dzieci uwielbiają spaghetti i oczywiście kochają robić bałagan, więc to było w sam raz dla nich.

Komentatorzy są jednak podzieleni w swoich reakcjach na te filmy, dlatego „Newsweek” porozmawiał z dwoma ekspertami ds. żywienia, aby uzyskać ich opinie na temat tego, czy trend „table dump” jest zdrowy.

Catherine Jeans, terapeutka żywieniowa, która sama siebie nazywa The Family Nutrition Expert, powiedziała: — Myślę, że z punktu widzenia nakłaniania dzieci do próbowania większej ilości pokarmów, może to być świetna zabawa.

— Naprawdę ważne jest, aby jedzenie było okazją towarzyską. Jedzenie powinno przynosić nam radość i przyjemność. Dzieci znacznie chętniej angażują się w coś, co postrzegają jako dobrą zabawę.

Jeans dodała, że jedzenie w formie bufetu, takie jak kolacje przy stole, w których dzieci mogą wybierać, co jedzą, są przez nich lubiane, ponieważ czują się bardziej upodmiotowione.

— To sposób na próbowanie nowych rzeczy i posiadanie poczucia kontroli nad tym, co faktycznie wybierają do jedzenia — powiedziała. — Przebywanie w otoczeniu wielu różnych produktów spożywczych pomaga nam się zrelaksować, więc z czasem jesteśmy bardziej skłonni do próbowania nowych rzeczy.

Sally Temple, terapeutka żywieniowa i wykładowczyni w Institute for Optimum Nutrition, zgodziła się z Jeansem, dodając, że kolacje typu „table dump” można potraktować jako jednorazową rozrywkę.

Obie ekspertki ds. żywienia, wyraziły obawy dotyczące ilości folii aluminiowej lub folii plastikowej, które są czasami używane do przykrycia całego rodzinnego stołu.

— Aspekt środowiskowy jest bardzo ważny. Musiałbyś wyrzucić folię lub plastikowe opakowanie. Teoretycznie można umyć folię, ale nie sądzę, by wiele osób to robiło — powiedziała Temple.

Jeans dodała, że istnieje możliwość, że aluminium przedostanie się do żywności i zostanie zjedzone.

Aluminium jest metalem ciężkim, który jest czasami klasyfikowany jako antyodżywczy, ponieważ może zakłócać wchłanianie korzystnych składników odżywczych po spożyciu. Istnieją też dowody na to, że może przenosić się do żywności w połączeniu z kwasami, takimi jak sok z cytryny.

— Widziałam również filmiki, na których używano folię spożywczą — powiedziała Temple. — Może to prowadzić do spożywania toksycznych chemikaliów, takich jak ftalany, które działają jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną i mogą siać spustoszenie w naszych hormonach.

Ftalany to substancje chemiczne stosowane do zmiękczania plastiku. Mogą one przenikać do żywności, zwłaszcza gdy jest ona gorąca.

— Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci — zauważyła Temple.

Jeans powiedziała również, że obiady zrzucane ze stołu prawdopodobnie prowadzą do marnowania żywności, bałaganu i być może przejadania się, ponieważ rodzice nie mają wpływu na wielkość porcji.

Podobnie jak wielu komentujących, Temple wyraziła obawy dotyczące braku manier przy stole, do których zachęcały kolacje typu „table dump”.

— Nie sądzę, aby wiele osób chciało stworzyć sytuację, w której dzieci czują, że mogą rzucać jedzeniem i robić duży bałagan, poza okazjonalną zabawą — powiedziała. — Chociaż maniery przy stole to nie wszystko, są one ważnymi umiejętnościami życiowymi i częścią nauki nawiązywania kontaktów towarzyskich poza rodziną — dodała ekspertka.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version