W niedzielę w szpitalu w Gnieźnie zmarł mężczyzna w średnim wieku. Pacjent trafił do szpitala około południa, z objawami zatrucia alkoholowego.

– Przyjmuje się, że pięć, sześć promili to już jest dawka śmiertelna, a u tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu 13 promili – mówił w rozmowie z TV Gniezno Mateusz Hen, dyrektor medyczny Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

Pacjent z 13 promilami. Mężczyzna zmagał się z uzależnieniem

– Można powiedzieć, że to był wielokrotny bywalec naszego szpitalnego oddziału ratunkowego. Bardzo często trafiał do nas z urazami głowy i upojeniem alkoholowym – powiedział dyrektor szpitala.

– Niestety w tym przypadku poziom alkoholu był na tyle wysoki, że doszło do zatrzymania oddechu i akcji serca. Pomimo akcji reanimacyjnej nie udało się tego człowieka uratować – poinformował Hen.

Alkomaty, z których najczęściej korzysta policja drogowa, mają na swojej skali maksymalnie 4,2 promila.

Objawy zatrucia alkoholem etylowym

Etanol (popularny „alkohol”) działa narkotycznie i depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i oddechowy. 

Pierwszy i drugi stopień zatrucia etanolem wywołuje objawy powszechnie kojarzone z upojeniem – nadpobudliwość, zaburzenia równowagi, bełkotliwość, osłabienie. Trzeci stopień zatrucia charakteryzuje niekontrolowane zachowanie i utrata świadomości.

Przy czwartym stopniu zatrucia alkoholem może dojść do śpiączki, hipotermii i problemów z oddychaniem. Jak podaje portal DOZ.pl, dawka śmiertelna wynosi około 300 ml, co odpowiada to 0,7 litra czystej wódki

Czas trwania zatrucia jest bardzo różny, zależy od  wagi i ogólnego stanu organizmu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version